Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Jąkanie u dziecka – jak je traktować?

Dlaczego dziecko się jąka? Tego niestety nie wiadomo – mimo wielu badań, nie udało się znaleźć jednoznacznej przyczyny zaburzenia płynności mowy, jaką jest jąkanie. Wiemy, że istnieje w nim komponent genetyczny i środowiskowy. Znaleziono również pewne korelacje neurologiczne. Niemniej jednak, przyczyny jąkania są nieznane i nie wiadomo dlaczego w pewnym momencie dziecko zaczyna powtarzać dźwięki i sylaby czy przedłużać samogłoski lub spółgłoski.

dziewczynka u lekarza

Brak wiedzy na temat tego jakie są przyczyny jąkania powoduje, że nie ma jednej metody za pomocą której można wyleczyć jąkanie. I niestety nie zawsze leczenie jąkania przynosi oczekiwane rezultaty. Bywa, że zaburzenia płynności mowy, pozostają z człowiekiem na całe życie. Nie znaczy to oczywiście, że jąkania nie należy leczyć – zarówno ćwiczenie mowy jak i psychoterapia dotycząca radzenia sobie z tym zaburzeniem jest ważna i pomaga zarówno dziecku jak i dorosłej już osobie żyć szczęśliwie i w pełni.

Jednym z ważnych elementów, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice dziecka, które się jąka jest sposób w jaki podchodzą do tego zaburzenia. Traktowanie go jako problemu do rozwiązania, jest przez wielu psychologów uznawane za błędne i nieefektywne. Z jakiego powodu? Przede wszystkim dlatego, że samo nazwanie jąkania problemem powoduje, że w taki właśnie sposób dziecko zaczyna postrzegać swoją dolegliwość. Jako problem do rozwiązania. A co jeśli nie uda się go rozwiązać w wystarczającym stopniu? Dziecko będzie rozwijać się w przekonaniu, że posiada niemożliwy do usunięcia problem, a to może rzutować na całe jego życie. Jak zatem inaczej można postrzegać jąkanie? Jednym z podejść jest patrzenie na jąkanie jak na cechę, która jest obecna w życiu dziecka. Zamiast starać się usunąć problem, rodzice koncentrują się na znalezieniu sposobu, w jaki można żyć i realizować się w pełni, przy akceptacji aktualnego stanu rzeczy. Zamiast szukać rozwiązania „jak wyleczyć jąkanie”, koncentrujemy się w terapii na tym, jak poradzić sobie z jąkaniem w codziennym życiu. Jakie strategie stosować, by nie wpływało ono negatywnie na życie osoby. Takie podejście pozwala spokojniej podchodzić do tematu, redukuje stres i w szerszej perspektywie – nawet jeśli terapia jąkania nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – pozwala dziecku (i przyszłemu dorosłemu) wieść normalne, pozbawione problemów związanych z nieakceptacją siebie – życie.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top