Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Jakie preparaty stosować podczas kąpieli niemowlaka?

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele środków, których można używać podczas mycia najmłodszych dzieci. Zamiast jednak podejmować nieprzemyślane decyzje, przekonaj się, jakiego typu produkty sprawdzą się w tej kwestii najlepiej.

baby

Zanim sięgnie się po właściwy kosmetyk, dobrze poznać dwie główne zasady towarzyszące wyborowi środków pielęgnacyjnych dla noworodka. Pierwsza z nich zakłada, że najbezpieczniejsze dla malucha będą te spośród produktów, które posiadają atest bezpieczeństwa stosowania lub pozytywną opinię któregoś z ośrodków badawczych, takich jak Instytut Matki i Dziecka czy Państwowy Zakład Higieny, oraz towarzystw naukowych, na przykład Pediatrycznego czy Alergologicznego. Druga z zasad mówi natomiast o tym, że im mniej składników zawiera w sobie preparat, tym bardziej bezpieczny będzie dla pociechy.

Dlatego przed zakupem warto przeczytać etykiety, dzięki czemu można dowiedzieć się, który z kosmetyków, jak na przykład emulsja, nie podrażni dodatkowo wrażliwej skóry dziecka. Podsumowując oba założenia, wybierając najlepszy środek, trzeba pamiętać, że do mycia niemowlaka wystarczy zaledwie jeden produkt spełniający nie tylko oczekiwania rodziców, lecz także wymagania niemowlęcego naskórka.

Mydełka dla dzieci

Występują w dwóch wersjach: perfumowanej i bezzapachowej. Najlepsze dla dziecka będą te, które w swym składzie nie zawierają laurylosiarczanu sodu zwanego SLS. Chociaż substancja ta wykorzystywana jest do osiągania efektu pienienia się, równocześnie może wywoływać łuszczenie się naskórka i przesuszanie go. Najwygodniejsze zaś będą te spośród mydeł, które z łatwością zmieszczą się w dłoni, ułatwiając tym samym mycie dziecka. Mimo że kostki większych rozmiarów będą bardziej wydajne, trudno utrzymać je w palcach podczas kąpieli pociechy.

Emolienty

Przybierają różną postać: od żelu lub olejku poprzez emulsję czy płyn. Zazwyczaj są przeznaczone dla niemowląt zmagających się z problemami skórnymi takimi jak: nadmierne przesuszenie, nadwrażliwość czy atopowe zapalenie skóry. Do głównych składników emolientów należą między innymi oleje roślinne (makadamia, awokado, shea), które nie tylko mają predyspozycje do wniknięcia między komórki skórne, lecz także potrafią odbudować płaszcz lipidowy. Dodatkowo zapobiegają utracie wody i redukują objawy swędzenia skóry obecne przy skłonnościach do atopowości. Emolienty można stosować również u dzieci zdrowych, które w mogą być narażone na alergie, jeśli jedno z rodziców ma ku temu tendencje.

Pozostałe preparaty

Z kolei reszta dostępnych na rynku produktów różni się od siebie nie tylko nazwą. Charakteryzuje je także inna gęstość, co jest skutkiem różnorodnych formuł kosmetycznych, jakie w sobie zawierają. Najbardziej gęste są żele, najmniej emulsje. Część z tych preparatów pozbawiona jest kompozycji zapachowej, pozostałe mogą okazać się zbyt silne do użycia dla najmłodszych. W końcu najbardziej praktyczne okażą się natomiast płyny wyposażone w pompkę ułatwiającą dozowanie odpowiedniej ilości potrzebnego do wykąpania malucha kosmetyku.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top