Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Żylaki macicy

macica W trakcie ciąży układ krwionośny kobiety pracuje w bardziej wytężony sposób. Objętość krwi w ciele ciężarnej zwiększa się, przez co przez żyły przepływa większa jej ilość. Naczynia krwionośne tracą swoją naturalną elastyczność. To wszystko przyczynia się do zatorów żylnych i samych żylaków, które powstawać mogą również w samej macicy, co jest charakterystyczne dla okresu ciąży. To groźne schorzenie, które będzie wymagało leczenia.

Czym są żylaki macicy?

Żylaki macicy w przeważającej ilości przypadków są diagnozowane u kobiet w ciąży lub tuż po ciąży. Takiego schorzenia nie można lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do groźnej dla życia i zdrowia kobiety zakrzepicy. Mogą one stać się przyczyną problemów z ponownym zajściem w ciążę.

Powstawaniu żylaków sprzyja nadwaga i prowadzenie biernego, siedzącego trybu życia. Objawiają się one na przykład bólami w podbrzuszu, ale na tym etapie zmiany żylne są już mocno zaawansowane.

Przyczyny powstawania żylaków macicy

Bierność kobiet w ciąży, wynikająca albo z przyzwyczajenia, albo z konieczności - np. ciąży zagrożonej, połączona z nadwagą, sprzyja powstawaniu żylaków macicy. Mogą one pojawić się u pacjentki także z uwagi na jej dziedziczne cechy, czyli uwarunkowania genetyczne, przewlekłe zaparcia lub organizowanie długich i częstych gorących kąpieli, które bynajmniej w trakcie ciąży nie są zalecane. Niemniej, poza okresem oczekiwania na dziecko, również nie należy zbyt często kąpać się w ekstremalnie ciepłej wodzie.

W czasie ciąży do powstawania żylaków przyczynia się zachwianie gospodarki hormonalnej ciężarnej. Progesteron, który jest produkowany w trakcie ciąży w nadmiarze oraz estrogen wpływają na rozszerzanie się naczyń krwionośnych miednicy. Mogą one być przyciskane przez rozrastającą się wraz z upływem czasu macicę, przez co powstają żylaki. Bardziej narażone na ich pojawienie się są kobiety z dużą nadwagą, bierne, które już mają dzieci, a odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami był stosunkowo krótki.

Objawy żylaków

Początkowo żylaki macicy rozwijają się w ciele kobiety niepostrzeżenie i często lekkie bóle w podbrzuszu nie kojarzy ona z takim schorzeniem, ale np. z niestrawnością czy okresem ciąży bądź bolesną miesiączką. Z czasem ból staje się silniejszy i zlokalizowany jest tylko w dolnych partiach podbrzusza. Łącznie z żylakami macicy mogą rozwijać się hemoroidy, czyli żylaki odbytu i może pojawić się niewielkie krwawienie przy oddawaniu stolca.

Leczenie i profilaktyka

Żylaki macicy mogą być bardzo niebezpieczne. Jeśli kobieta podejrzewa u siebie takie schorzenie, powinna powiadomić o tym lekarza. Ten zleci badanie USG, które pozwoli określić przyczynę bólu w podbrzuszu. Jeśli diagnoza się potwierdzi, stosowane jest leczenie zewnętrzne płynami i kremami, których zadaniem jest obkurczenie się naczyń krwionośnych. Powinny one jednocześnie działać przeciwzapalnie.

Jeśli takie leczenie okazuje się bezskuteczne, lekarz może zadecydować o leczeniu operacyjnym, laseroterapii lub skleroterapii, ale zabiegi te nie mogą być przeprowadzane w trakcie ciąży i karmienia piersią. Leczenie operacyjne, czy laserowe, pozwala na całkowite wyeliminowanie żylaków macicy.

Profilaktyka przy żylakach macicy polega na prowadzeniu aktywnego trybu życia, utrzymywaniu prawidłowej wagi ciała oraz przyjmowaniu witaminy C uszczelniającej ściany naczyń krwionośnych.

Przygotowała mgr farm. Aneta Pater

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top