Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Dieta makrobiotyczna

Termin makrobiotyka stosowany jest najczęściej przez dietetyków, warto jednak pamiętać o tym, że kryje się pod nim nie tylko dieta jako taka, ale również specyficzny styl życia. Zwolennicy makrobiotyki uważają, że wpływ tego, co jemy na to, jak żyjemy jest znacznie większy niż moglibyśmy się tego spodziewać, bo pokarm i jego jakość mogą oddziaływać nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również na samopoczucie oraz na to, czy jesteśmy szczęśliwi, czy też nie.

Co jeść?

Choć dietę makrobiotyczną stosowano już w starożytności (zwłaszcza na terenie Azji), jej zasady zostały zdefiniowane na początku dwudziestego wieku. Najważniejsza zakłada, że podstawą każdego posiłku powinno być pełne zboże i to właśnie ono musi stanowić od 50 do 60 procent jego składu. Przez pełne zboże makrobiotyce rozumieją: jęczmień, proso, owies, żyto, pszenicę, grykę i kukurydzę, zezwalają jednak na to, aby od czasu do czasu była ona wymieniana na kaszę, płatki lub kluski. Około 25 procent posiłku powinny stanowić warzywa, które można gotować na parze, piec, smażyć, a także podawać w postaci sałatek. Co ważne, dieta makrobiotyczna wcale nie namawia nas do jedzenia dużych ilości warzyw surowych, które często nie służą osobom mającym problemy z układem pokarmowym i zaleca, by 2/3 z nich były gotowane. Nie poleca również ziemniaków i pomidorów, które jako „warzywa pochodzenia tropikalnego” nie mają tak dużej wartości, jak inni przedstawiciele tego gatunku. Dieta makrobiotyczna ceni sobie również fasolę i rośliny strączkowe, które powinny stanowić 10 procent dziennego spożycia, a także zupy, które warto jeść nawet dwa razy dziennie. Jej twórcy i zwolennicy chwalą również, ciągle jeszcze mało popularne w Polsce, warzywa morskie (między innymi nori), a osobom zdrowym zezwalają na spożywanie niewielkich ilości zwierząt morskich i ryb.

Czego nie jeść i na co uważać?

Dieta makrobiotyczna nie należy do tych, których stosowanie przypominałoby wyniszczającą głodówkę, należy jednak liczyć się z tym, że nie wszystkie produkty można spożywać w jej przypadku w dużych ilościach. Najbardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczą jaj, mięsa oraz produktów mlecznych, choć w tym ostatnim przypadku uważa się, że pierwszeństwo mają zalecenia lekarzy, a nie założenia diety. Osoby zdrowe mogą od czasu do czasu pozwolić sobie na owoce, musza być to jednak przede wszystkim owoce gotowane lub suszone, a także takie, które pochodzą z naszej najbliższej okolicy. W czasie upałów można sięgnąć nawet po szklankę soku owocowego, dieta makrobiotyczna nie zaleca jednak spożywania owoców tropikalnych. Z założeniami diety makrobiotycznej warto zapoznać się również wówczas, gdy jest się miłośnikiem słodyczy. Osobom zdrowym zezwala ona na spożycie dwa lub trzy razy w tygodniu deseru (na przykład ciasta), nie jest to jednak dieta, która promowałaby objadanie się produktami bogatymi w cukier.

Jednym z najważniejszych zakazów, o których przypominają twórcy diety makrobiotycznej mówi o tym, że nie powinno się spożywać ani potraw, ani napojów, które powstają w fabrykach. Przetwarzanie żywności pozbawia jej naturalnych właściwości sprawiających, że żywność jest wyjątkowa, a w związku z tym przyczynia się i do tego, że stan naszego zdrowia się pogarsza. Zwolennicy diety makrobiotycznej odradzają również spożywanie produktów importowanych z odległych krajów, mają bowiem świadomość tego, że ich transport w istotny sposób przyczynia się do tego, że poddana jest działaniu środków chemicznych mających przedłużyć jej świeżość. Z tego powodu zresztą niewskazane są również owoce i warzywa niesezonowe. Skuteczność diety jest wyższa również wówczas, gdy osoba, która ją stosuje, opanuje technikę właściwego jedzenia, warto więc pamiętać o tym, że każdy kęs powinien być dokładnie przeżywany.

Co pić i czym przyprawiać posiłki?

Wiele diet promuje soki owocowe, które można spożywać w dużych ilościach pod warunkiem, że są one wolne od sztucznych konserwantów, dieta makrobiotyczna nie przewiduje jednak takiego rozwiązania. Owszem, i ona kładzie duży nacisk na to, abyśmy nie stronili od napojów, które przyczyniają się przecież do bardziej efektywnego oczyszczania organizmu i szybszej przemiany materii, stawia jednak przede wszystkim na herbatę (ziołową lub zbożową), parzoną z wykorzystaniem wody źródlanej lub takiej, która pochodzi ze studni. Osoby, które chcą zapoznać się z dobroczynnym działaniem diety makrobiotycznej, muszą również zrezygnować z kawy i ziół leczniczych, niewskazana w ich przypadku jest zaś również czarna herbata.

Wiele osób uważa, że nie można mówić o diecie smacznej i zdrowej, jeżeli brakuje w niej przypraw. Twórcy i zwolennicy diety makrobiotycznej rozumieją tę potrzebę, zawracają jednak uwagę na to, że nie wszystkie przyprawy są w jednakowym stopniu warte zainteresowania z naszej strony. Wśród tych, które warto stosować wspominana jest: naturalna sól morska, nierafinowany olej naturalny tłoczony na zimno, ocet z ryżu brązowego oraz imbir.

Czego oczekiwać?

Zdecydowana większość osób decydujących się na stosowanie diety liczy, że upora się dzięki niej ze zbędnymi kilogramami. Dieta makrobiotyczna znakomicie nadaje się do realizacji tego celu, charakteryzuje się bowiem między innymi tym, że jest bogata w błonnik ograniczający apetyt. Ograniczenie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych przez osoby stosujące dietę przyczynia się do tego, że jest ona wskazana pacjentom zmagającym się z miażdżycą, a obecność fitoestrogenów w diecie sprawia, że może być ona zalecana także w profilaktyce antynowotworowej i stosowana przez kobiety zmagające się z problemami będącymi wynikiem menopauzy. Niestety, dieta makrobiotyczna ma również swoje wady. Wiele osób narzeka na to, że jest to dieta zbyt restrykcyjna, warto przy tym zwrócić uwagę i na to, że często nie zapewnia wystarczającej ilości białka, żelaza i witaminy B12 w organizmie człowieka. Osoby zastanawiające się nad jej stosowaniem powinny zatem skonsultować się z lekarzem, który oceni ich stan zdrowia i skalę ewentualnego ryzyka.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top