Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Dieta wątrobowa

Wątroba jest kluczowym narządem miąższowym w organizmie ludzkim. W jej komórkach zachodzi większość przemian metabolicznych. Narząd ten reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i uczestniczy w procesach detoksykacji. Stanowi również magazyn minerałów i witamin, a ponadto wytwarza i wydziela żółć niezbędną w procesie trawienia i wchłaniania tłuszczów.

Uszkodzenie wątroby może być spowodowane przez wiele czynników. Wśród nich wymienia się zapalenia wątroby o podłożu wirusowym, zatrucia i uszkodzenie wątroby przez toksyny, stłuszczenie i marskość wątroby oraz nowotwory.

Schemat diety polecany w chorobach wątroby nie zależy od jednostki chorobowej, ale od stopnia jej uszkodzenia i nasilenia zaburzeń metabolicznych. Dobierając dietę bierze się pod uwagę stan pacjenta, jego ogólne odżywienie, stopień nasilenia niewydolności wątroby oraz pojawienia się objawów takich jak encefalopatia wątrobowa czy żółtaczka. Dobrze dobrane leczenie dietetyczne pozwala przedłużyć stan wydolności wątroby.

Pacjenci cierpiący na choroby wątroby skarżą się na utratę łaknienia, wzdęcia, uczucie pełności i pragnienie. Z tego powodu dietę dobiera się indywidualnie z uwzględnieniem zwyczajów żywieniowych i upodobań pacjenta. Stosowanie standardowej diety wątrobowej ma na celu dostarczenie wszystkich składników pokarmowych gwarantujących zapewnienie równowagi metabolicznej, wyrównanie niedoborów i pobudzenie regeneracji komórek wątroby.

Podstawowym zadaniem diety jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii. Podaż energii u osób z prawidłową masą ciała wynosi ok. 25-30 kcal/kg mc/dobę. U osób niedożywionych jest odpowiednio większa.

Zapewnienie dużej ilości białka (do 90 g/dobę) ma korzystny wpływa na przebieg choroby. Białko z pożywienia uzupełnia niedobór białka tkankowego i pobudza syntezę albumin. Ponadto białko stymuluje proces odnowy hepatocytów i zmniejsza stłuszczenie wątroby. Ponad połowa białka powinna pochodzić z produktów zwierzęcych, głównie ryb i nabiału. Mięso czerwone jest mniej korzystne. Ilość spożywanego białka powinna mieścić się w granicach 1,0-1,2 g/kg mc/dobę.

U pacjentów bez żółtaczki korzystne jest dostarczanie łatwo strawnych tłuszczów w ilości co najmniej 1 g/kg mc/dobę, najlepiej bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Z diety należy wykluczyć smalec, łój, słoninę. W przypadku wystąpienia biegunek tłuszczowych spożycie tłuszczów ogranicza się do 30-50 g na dobę lub zastępuje je trójglicerydami TCM.

Zaburzenia metabolizmu węglowodanów prowadzą do rozwoju oporności tkanek na insulinę, rozwoju hiperglikemii poposiłkowej i cukrzycy. Dlatego w diecie wybiera się kwasy tłuszczowe zamiast cukrów jako główne źródło energii. Ponadto nadmiar cukrów prostych prowadzi do stłuszczenia wątroby poprzez zwiększoną syntezę trójglicerydów. Odkładaniu się tłuszczu w wątrobie zapobiegają ciała lipotropowe takie jak metionina, cholina, witamina B12, cysteina.

Wzdęcia minimalizowane są poprzez ograniczenie pokarmów obfitujących w błonnik i wzdymających. Warzywa poleca się ugotować przed spożyciem. Z diety wyklucza się też ostre przyprawy i używki, ale wzbogaca się ją w witaminy.

Więcej informacji o diecie wątrobowej znajdziesz na stronie: www.dietawatrobowa.com

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top