Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:39

Jak radzić sobie z niedoborem makroelementów?

Chociaż ludzki organizm odznacza się zazwyczaj dużą zawartością makroskładników, zdarza się, że ze względu na różne szkodliwe czynniki dochodzi do zaniku ich poszczególnych rodzajów. Dlatego też warto zwrócić uwagę, w jaki sposób można temu zapobiec.

mikroelementy

Magnez to bez wątpienia jeden z najważniejszych pierwiastków, który odpowiada za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim bierze udział w procesie syntezy oraz rozpadu związków wysokoenergetycznych. Dodatkowo odznacza się właściwością regeneracji żywych komórek, a także reguluje równowagę wapniową. Co więcej, wspomniany makroelement wpływa także na krzepnięcie krwi, wzmacnia rozwój kości oraz układ sercowo-naczyniowy. Brak magnezu może natomiast przyczynić się do powstania poważnych konsekwencji prowadzących do rozwijania się różnego rodzaju schorzeń, dlatego zawczasu warto zadbać o jego prawidłowy poziom.

Przyczyny niedoboru

Mimo że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, za braki w odpowiedniej zawartości magnezu w organizmie (około 20-28 g) odpowiada szereg różnorodnych czynników. Wpływ na brak tego pierwiastka ma z pewnością stosowanie w rolnictwie nawozów sztucznych, odznaczających się zdolnością do ograniczania ilości magnezu w glebie. To również korzystanie z wody, która zawiera niewystarczające stężenie tego makroelementu. Poza tym nie bez znaczenia okaże się także rodzaj spożywanego pokarmu. Przetworzone jedzenie, a zwłaszcza to poddawane obróbce termicznej, często traci zawarte w sobie cenne makroskładniki, w tym magnez. Co więcej, niekorzystne będzie też wybieranie żywności bogatej w kwasy tłuszczowe i fosforany, które mogą ograniczać wchłanianie magnezu. W końcu podobne właściwości posiadają również niektóre z leków, takie jak środki uspokajające, tabletki antykoncepcyjne czy antybiotyki. Należy także zwracać uwagę na te spośród medykamentów, które wywołują zwiększone wydalanie magnezu, na przykład na środki moczopędne lub przeczyszczające.

Skąd czerpać magnez?

Chcąc podnieść poziom tego pierwiastka w organizmie, warto sięgnąć przede wszystkim po wodę mineralną, która będzie go zawierać. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zawierała ona co najmniej 50 mg makroelementu na litr, dlatego też przed zakupem pomocne okaże się czytanie informacji umieszczonych na etykietach. Równie dobrym pomysłem będzie również sięgnięcie po dostępne w aptece preparaty, w składzie których znajdą się magnez oraz witamina B6 odpowiadająca za jego szybsze wchłanianie. Poza piciem wody mineralnej i korzystaniem z suplementacji (traktowanej jedynie jako dodatek do pozostałych zmian w trybie życia) można także postarać się o lepsze nawyki żywieniowe, włączając do jadłospisu produkty zawierające dużą dawkę magnezu. Wśród nich znajdą się między innymi pestki dyni, kakao, otręby pszenne, migdały lub kasza gryczana. Pierwiastek ten pojawia się także w płatkach owsianych, orzechach laskowych czy bananach, dlatego spożywając je regularnie, w łatwy sposób można pozbyć się niedoboru magnezu.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top