Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:39

Niedobory magnezu – niegroźne, ale dokuczliwe

Nie masz apetytu, czujesz osłabienie i stałe zmęczenie, zdarzają ci się problemy z koncentracją i łapią cię skurczę mięśni? To może być niedobór magnezu. Sprawdź, czy grożą ci braki tego pierwiastka i jak należy je uzupełnić.

mg

Kiedy możesz mieć niedobór magnezu?

Ryzyko wystąpienia niedoborów magnezu zwiększa przede wszystkim mało zróżnicowana dieta, uboga w zielone warzywa liściaste, groch, kasze, orzechy, płatki owsiane, nasiona słonecznika i dyni.

Wchłanianie magnezu zmniejszają też złe proporcje składników w jadłospisie – nadmiar tłuszczów zwierzęcych, a unikanie warzyw, ryb i produktów pełnoziarnistych. Z kolei wydalanie magnezu z moczem zwiększają długotrwałe napięcie lub częste sytuacje stresowe. Dzieje się tak pod wpływem hormonów, których stężenie wzrasta wraz ze zdenerwowaniem. Podobne działanie ma także kawa i mocna herbata. Z kolei alkohol zwiększa zużycie magnezu i zaburza jego wchłanianie. Wpływa na to również stosowanie niektórych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, antybiotyki, leki nasenne, psychotropowe i niektóre preparaty stosowane w chorobie wrzodowej. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez występuje w czasie ciąży, wzmożonego wysiłku fizycznego, w okresie wzrostu u dzieci i młodzieży, a także u osób starszych, u których upośledzone są procesy wchłaniania i zwiększa się wydalanie tego pierwiastka z moczem.

Jak objawiają się braki magnezu?

Wczesne objawy niedoboru magnezu to brak apetytu, stałe zmęczenie i osłabienie, a także zaburzenia koncentracji. Poźniej pojawiają się lepiej znane i charakterystyczne symptomy – skurcze mięśni, mrowienie, drętwienie, drżenie powiek, rąk, drgawki, niepokój, rozdrażnienie, nadpobudliwość i zaburzenia rytmu serca.

Co można znaleźć w aptekach?

Magnez prawie zawsze wchodzi w skład preparatów multiwitaminowych. Jednak stosując je, łatwo przedawkować niektóre witaminy i minerały. Natomiast wśród suplementów diety na brak magnezu warte polecenia są te, do których dodana jest witamina B6, na przykład Magne B6, zwiększająca wchłanianie magnezu. Od rozpuszczalności w wodzie zawartych w suplementach soli magnezu zależy, w jakim stopniu wchłonie się on do organizmu. Sole nieorganiczne przyswajają się tylko na poziomie 10-16 proc., a organiczne między 30 a 70 proc., dlatego należy wybierać preparaty, które zawierają te ostatnie. Informacji na ten temat trzeba szukać na etykiecie opakowania. Najlepiej, jeśli w składzie znajduje się cytrynian, mleczan lub asparaginian magnezu. Preparaty z magnezem należy przyjmować w czasie posiłku. Nie powinno się brać większej dawki niż ta zalecana przez producenta. W przeciwnym wypadku nerki i tak usuną jego nadmiar wraz z moczem. Poza tym zbyt wysokie dawki mogą też spowodować biegunkę, gdyż sole magnezu mają działanie osmotyczne, czyli ściągają wodę do jelit. Dla odbudowania odpowiedniej ilości magnezu w organizmie trzeba przyjmować jego suplementy przez co najmniej kilka tygodni, choć w przypadku dużych niedoborów korzystne efekty osiąga się dopiero po kilku miesiącach.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top