Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 19:36:32

Rodzaje słodzików - aspartam, stewia i ksylitol

Aby poprawić zdrowie, ale i sylwetkę, decydujemy się często na wyeliminowanie z diety cukru. Szukamy innych opcji, które będą zawierały mniej kalorii i lepiej wpływały na nasz organizm. Na rynku znaleźć możemy takie alternatywy, jak aspartam, stewia czy ksylitol.

słodziki

Słodziki dzielą się na dwie kategorie: naturalne i sztuczne. Do pierwszej z nich należy stewia, ksylitol, erytrol czy tagatoza. Do drugiej zaś zaliczymy wspomniany wyżej aspartam. Czym się charakteryzują i który z nich wybrać?

Słodziki naturalne - słodycz z natury?

Stewia

Stewia określana jest również mianem zioła słodowego lub miodowego i pochodzi z Ameryki Południowej. Określa się, że jest ona trzystukrotnie słodsza od cukru! Jest to spowodowane wysoką zawartością glikozydów stewiozowych, których najwięcej znajduje się w liściach stewii. Jednocześnie nie ma ona kalorii i nie powoduje próchnicy. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2010 roku wydał oświadczenie, w którym ogłosił, że stewia jest bezpieczna do spożycia i nie ma działań niepożądanych, w tym rakotwórczych, o co ją podejrzewano. Rok później natomiast wpisano ją do rejestru dodatków do żywności.

Ksylitol

Ksylitol, czyli cukier brzozowy, pozyskiwany jest najczęściej z kory brzozy fińskiej. W smaku przypomina cukier, chociaż wyczuwalny jest miętowy posmak. Jest on aż o 40% mniej kaloryczny od tradycyjnego słodzidła, a dodatkowo charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Sprawia to, że polecany jest często cukrzykom. Badania udowodniły, że słodzik ten zwiększa przyswajanie wapnia przez kości, a więc sprzyja ich mineralizacji - jest w związku z tym pomocny dla osób chorujących na osteoporozę. Co więcej, naukowcy przekonują, że świetnie wpływa na odporność, a nawet na stan jamy ustnej i zębów!

Aspartam - atrakcyjna alternatywa dla cukru

Aspartam to organiczny związek chemiczny, który jest ponad dwustukrotnie słodszy od cukru. Jednocześnie charakteryzuje się kalorycznością bliską zeru. Dzięki tym właściwościom polecany jest sportowcom i osobom odchudzającym się

Podejrzenia wobec aspartamu

Wiele osób wysnuwa podejrzenia, że aspartam może mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Ma powodować m. in: bóle i zawroty głowy, nudności, skurcze, wysypki, depresje, zaburzenia widzenia czy nawet utratę pamięci! Jednak żadne oświadczenia oparte na rzetelnych, naukowych badaniach nie popierają tych twierdzeń. Co więcej, stanowisko Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności jest jasne: aspartam jest całkowicie bezpieczny i może być spożywany. Więcej danych potwierdzających te informacje znajdziemy pod linkami: https://zdrowie.dziennik.pl/diety/artykuly/549041,ministerstwo-zdrowia-aspartam-slodzik-bezpieczny-dodatek-do-zywnosci.html oraz https://parenting.pl/aspartam-to-najpopularniejszy-slodzik-sprawdz-czy-jest-szkodliwy-wideo.

Rakotwórczość: zarzut w stronę aspartamu

Już w latach 70. podniosły się głosy przeciwników użycia aspartamu w przemyśle, które wskazywały na jego domniemaną rakotwórczość. Liczne badania na ten temat nie przesądziły nigdy tego wyroku.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Bolonii na szczurach potwierdziły rakotwórczość tego słodzika. Jednak inni naukowcy w licznych artykułach obalili te wnioski, wskazując na błędy w przeprowadzaniu doświadczeń i ich analizie.

Co więcej, wiodące badania rozważające rakotwórczość aspartamu wykonane przez ekspertów z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wykazują dobitnie, że nie można mówić o związku pomiędzy spożywaniem aspartamu a występowaniem chorób nowotworowych. Również American Cancer Society wydało oświadczenie, w którym podważa zarzuty o rakotwórczość tej substancji i oświadcza, że codzienne spożycie słodzika nie przekraczające 40/mg na kilogram ciała nie jest szkodliwe.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top