Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:39

Witamina A

Witamina A, bez której dziś nie wyobrażamy sobie prawidłowego rozwoju, to w rzeczywistości grupa związków chemicznych posiadających zdolność rozpuszczania się w tłuszczach. Jej główną częścią składową jest retinol, niekiedy więc obie nazwy stosowane są zamiennie. Obecnie jej przyjmowanie uważamy za coś naturalnego, warto jednak wiedzieć, że nasza wiedza na temat witaminy A jest stosunkowo świeża. Odkrycia tej witaminy dokonano dopiero w 1931, jej produkcja na masową skalę przez firmy farmaceutyczne rozpoczęła się zaś po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Co zawdzięczamy witaminie A?

Lista zalet witaminy A jest wyjątkowo długa, nie dziwi zatem to, że nawet sami lekarze często nie potrafią wskazać tych, które należałoby stawiać na pierwszym miejscu. Na ogół zwraca się jednak uwagę przede wszystkim na ro, że ma ona korzystny wpływ tak na wzrost, jak i na prawidłowe funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej, pozytywnie wpływa na stan włosów, paznokci i skóry, pozwala na regulowanie aktywności tkanki kostnej (jest zalecana między innymi osobom marzącym o ładnych zębach), wspiera działania hormonu wzrostu (stad niedobory witaminy A są tak niebezpieczne u dzieci), warunkuje właściwy rozwój komórek rozrodczych, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także ma wpływ na gospodarkę hormonalną, co sprawia, że o jej właściwy poziom powinny troszczyć się również kobiety.

Konsekwencje niedoboru witaminy A

Mimo dużej roli, jaką witamina A pełni w organizmie człowieka, ciągle jeszcze możemy spotkać się z osobami uważającymi, że jej niedostateczny poziom w organizmie wcale nie jest sygnałem alarmowym. Niestety, podobne przeświadczenie nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym, a niedobory witaminy A mogą mieć wyjątkowo poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Jej brak zazwyczaj sygnalizują problemy ze skórą i naskórkiem, kruche paznokcie oraz rogowacenie dłoni albo stóp to zatem objawy, których nie warto lekceważyć. W ten sam sposób należy zresztą interpretować problemy z włosami uświadamiające nam, jak ważna jest witamina A z punktu widzenia naszej urody.

Niestety, brak troski o dostateczny poziom witaminy A w ludzkim organizmie nie ogranicza się wcale do spadku atrakcyjności wizualnej. Niedobory witaminy A mogą mieć o wiele poważniejsze konsekwencje. Wśród czytelnych sygnałów wysyłanych przez osłabiony organizm warto zwrócić uwagę na: problemy ze wzrokiem, zahamowanie wzrostu obserwowane tak u dzieci, jak i u młodzieży, problemy z przewodem pokarmowym (zarówno brak apetytu, jak i skłonność do biegunek) oraz problemy z zębami.

Konsekwencje nadmiaru witaminy A

Ludzki organizm znany jest z tego, że nie lubi przesady, nie powinno dziwić nas więc to, że potrafi zareagować nie tylko na niedobór, ale i na zbyt duże ilości dostarczanej mu witaminy A. Pierwsze objawy hiperwitaminozy to w tym przypadku: zwiększona drażliwość, nieuzasadnione swędzenie oraz brak apetytu. Niestety, mówimy w tym kontekście o dość jednoznacznych sygnałach wysyłanych przez organizm również wówczas, gdy zmaga się z innymi problemami nie mającymi wiele wspólnego z witaminą A. Bardziej alarmujące są sygnały świadczące o długotrwałym przyjmowaniu zbyt dużych ilości witaminy, organizm może bowiem sugerować, że dzieje się coś złego między innymi poprzez: wypadanie włosów, bóle stawów, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia pracy śledziony oraz wątroby, a wówczas, gdy nadmiar witaminy A dotyczy kobiet w ciąży jego skutkiem ubocznym mogą być wady rozwojowe płodu.

Skąd czerpać witaminę A?

Choć witamina A jest częścią składową wielu suplementów diety, zdecydowanie lepsze rezultaty przynosi poszukiwanie jej naturalnych źródeł. Prowitamina A znajduje się w licznych produktach pochodzenia roślinnego i to właśnie ich spożywanie powinno być dla nas kwestią o kluczowym znaczeniu. Na liście produktów szczególnie godnych polecenia znajduje się w tym kontekście między innymi: szpinak, marchew i brokuły, warto włączyć je więc w skład przygotowywanego obiadu.

Wzbogacenie naszego organizmu w witaminę A jest możliwe również wówczas, gdy decydujemy się na spożywanie wątroby zwierząt. Popularna „wątróbka” jest zalecana szczególnie dzieciom i młodzieży, w ich przypadku bowiem odpowiednie dawki witaminy A mogą przyczynić się do szybszego i bardziej równomiernego rozwoju fizycznego.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

julja
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaabbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbccccccccccccccccccccccccccccccccccdddddddddddddeeeeeeeeeeeeffffffffggggghhhhhiiiiijjkkkkklłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłmnńńńńńńńńńńńńńńńńńńńńńńńńńooooooooooooooooooooooóóóóóóóóóóóóóóppppppppppppppppp
10 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top