Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Endokrynologia

Czym zajmuje się endokrynologia?

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się funkcjonowaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego. Do gruczołów tych zalicza się: podwzgórze, przysadkę mózgową, gruczoł tarczycowy, nadnercza, przytarczyce, jajniki oraz jądra. Endokrynologia zajmuje się dokładną oceną funkcjonowania tychże gruczołów, a także wyjaśnianiem zaburzeń związanych z ich nieprawidłowym działaniem i wybraniem najlepszej metody leczenia. Wyróżnić można endokrynologię ogólną, dziecięcą oraz ginekologiczną.

Endokrynologia ogólna to dziedzina medycyny obejmująca szereg chorób, które wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu wydzielania wewnętrznego. Zarówno nadmiar, jak i niedobór jakiegoś hormonu może wiązać się z wystąpieniem różnego rodzaju objawów chorobowych.

Endokrynologia dziecięca obejmuje funkcjonowanie oraz zaburzenia układu hormonalnego u dzieci, a także u osób będących w wieku rozwojowym.

Endokrynologia ginekologczna natomiast zajmuje się funkcjonowaniem, zaburzeniami oraz leczeniem zaburzeń, które związane są z działaniem gruczołów rozrodczych, a więc jajników i jąder.

Kiedy udać się do endokrynologa?

Istnieje bardzo wiele objawów świadczących o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego, stąd bardzo trudno wyróżnić te uniwersalne i łatwe do zdiagnozowania przy danej chorobie. Niekiedy bywa i tak, że nawet doświadczony lekarz endokrynolog może mieć problem z szybkim rozpoznaniem konkretnego schorzenia endokrynologicznego. Istnieją jednak pewne, charakterystyczne objawy, które powinny skłonić nas choćby do wizyty u endokrynologa. Do objawów, które powinny wzbudzić czujność endokrynologiczną pacjenta, zalicza się przede wszystkim: zmniejszoną tolerancję ciepła lub uczucie ciągłego zimna, spadek lub wzrost masy ciała, nagłe uczucie kołatania serca, obrzęk goleni, przyspieszoną lub zwolnioną perystaltykę, a także wytrzeszcz gałek ocznych.

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u endokrynologa są problemy z tarczycą. Wiele ludzi zmaga się dziś albo z niedoczynnością albo z nadczynnością tarczycy. Do niepokojących objawów, występujących w przypadku niedoczynności tarczycy, zalicza się przede wszystkim: wzrost wagi ciała, obrzęk i suchość skóry, a także osłabienie i depresyjny nastrój. Z kolei w przypadku nadczynności tarczycy, objawami tymi są: ból i pieczenie gałek ocznych, niekiedy nawet wytrzeszcz i zaburzenia widzenia, osłabienie, spadek masy ciała, przyspieszone tętno oraz pobudliwość.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top