Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Pomiar ciśnienia jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w gabinecie lekarskim. Regularne mierzenie ciśnienia to ważny element profilaktyki zdrowotnej, która pozwala skutecznie zapobiegać rozwijaniu się groźnych chorób. Biorąc pod uwagę coraz powszechniejsze dolegliwości związane z nadciśnieniem tętniczym, coraz więcej osób będzie kupowało ciśnieniomierze do użytku własnego. Jednak w jaki sposób wybrać ten odpowiedni?

badanie ciśnienia

Coraz częstsze przypadki się nadciśnienia tętniczego związane jest ze zmianą stylu życia w krajach rozwijających się. Siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowa dieta to trzy główne czynniki, które mogą powodować nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że 2025 roku 1,5 miliarda osób na świecie będzie chorowało na nadciśnienie. Warto zauważyć, że wykrywalność tej choroby w Polsce wynosi 67%, jednak prawidłowa kontrola wśród wszystkich chorych zaledwie 12,5%! Aby zmienić tę sytuację, należy propagować w społeczeństwie wiedzę na temat nadciśnienia, prawidłowego sposobu pomiaru ciśnienia oraz obsługi ciśnieniomierza.

Ciśnieniomierz zegarowy

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ciśnieniomierzy - sfigmomanometry zegarowe lub automatyczne. Ciśnieniomierz zegarowy składa się z mankietu, pompki oraz manometru, na którym odczytujemy wartość ciśnienia. Do pomiaru metodą osłuchową, zwaną także metodą Korotffa potrzebny jest również stetoskop. Metoda Korotkoffa jest tradycyjnym sposobem oceny ciśnienia tętniczego. Aby dokonać pomiaru, należy założyć mankiet na ramię pacjenta. Mankiet napełnia się powietrzem, a jego ucisk na tętnicę ramienną powoduje jej okluzję czyli zamknięcie. Lekarz przykłada stetoskop w zgięciu łokciowym osoby badanej, następnie stopniowo spuszcza powietrze z mankietu, równocześnie obserwując wskazówkę manometru i nasłuchując. Podczas spuszczania powietrza z mankietu, powraca krążenie w tętnicy ramiennej. Przy użyciu stetoskopu można usłyszeć wtedy dwa tony - pierwszy oznacza wartość ciśnienia skurczowego. Ostatni słyszalny ton, wskazuje na wartość ciśnienia rozkurczowego.

Metoda Korotkoffa jest uważana za najdokładniejszy sposób pomiaru ciśnienia. Należy jednak pamiętać, że wiarygodność wyników zależy w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia personelu medycznego. Dodatkowo, badanie musi być przeprowadzane w cichym, spokojnym miejscu. Niedoświadczony personel medyczny może mieć problemy z powiązaniem wartości uzyskanych podczas pomiaru metodą klasyczną ze stanem pacjenta. Kłopotliwe może być np. zdiagnozowanie arytmii. Kolejnym minusem ciśnieniomierzy zegarowych jest konieczność przeprowadzania regularnych kalibracji. Według American Heart Association ciśnieniomierz należy kalibrować co pół roku.

Metoda Korotkoffa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana od pomiaru ciśnieniomierzem elektronicznym, pozwala jednak na uzyskanie dokładniejszych wyników. Z tego względu, jest ona wykorzystywana przede wszystkim w gabinetach lekarskich. Do samodzielnego pomiaru ciśnienia w domu lepszy będzie ciśnieniomierz elektroniczny, który jest łatwiejszy w obsłudze i nie wymaga obecności drugiej osoby do przeprowadzenia pomiaru.

Ciśnieniomierz elektroniczny

Ciśnieniomierze elektronicznie, podobnie jak zegarowe, składają się z nadmuchiwanego mankietu. Jest on jednak połączony z elektronicznym urządzeniem, które na ekranie wyświetla wartości ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz tętno osoby badanej. Ciśnieniomierze elektroniczne występują w dwóch wersjach - na ramię i na nadgarstek. Są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy założyć mankiet i wcisnąć przycisk, a odpowiednie wartości same wyświetlą się na ekranie. Niektóre ciśnieniomierze elektroniczne mają wbudowane systemy zabezpieczające, które informują użytkownika jeśli jego ciśnienie przekroczy dopuszczalne normy.

Pomiar ciśnieniomierzem naramiennym lub nadgarstkowym jest prosty i wygodny. Z tej metody najczęściej korzystają pacjenci w domu. Jednak wyniki uzyskane przy pomocy ciśnieniomierza elektronicznego obarczone są dużym błędem. Standardowe ciśnieniomierze elektroniczne dopuszczają błąd pomiaru nawet o 10 mm Hg u 25% pacjentów. Dopuszczalna przez Unię Europejską norma to zaledwie 3 mm Hg! Dlatego, w celu upewnienia się, że wartości podane przez ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy są prawidłowe, należy wykonać kilka pomiarów wykonanych po sobie z kilkuminutową przerwą. Dodatkowo, słaba bateria w ciśnieniomierzu elektronicznym może spowodować zafałszowanie wyniku. Baterie należy regularnie wymieniać, nawet jeśli ciśnieniomierz nie jest używany.

Metoda pomiaru

Żeby uzyskać pewność, że wyniki pomiaru ciśnienia są wiarygodne, należy przede wszystkim skupić się na tym w jaki sposób mierzy się ciśnienie. Pomiar należy wykonywać w momencie, w którym pacjent znajduje się w pozycji siedzącej co najmniej od 10 minut. Jest to spowodowane reakcją ortostatyczną. Jeśli badany nagle wstanie z krzesełka w poczekalni i przejdzie do gabinetu lekarskiego, gdzie od razu zostanie wykonany pomiar ciśnienia, można mieć pewność, że wyniki będą zawyżone. Dodatkowo, u wielu osób występuje tak zwany „efekt białego fartucha”, czyli nagły wzrost ciśnienia spowodowany obecnością personelu medycznego. Podczas pomiaru, ręka na której znajduje się mankiet powinna być wyprostowana w łokciu i oparta o stabilne podłoże. Więcej informacji na temat tego, jak poprawie zmierzyć ciśnienie można znaleźć tutaj: https://mednova.pl/blog/cisnieniomierz-zegarowy.html

Jaki model wybrać?

Podczas wyboru ciśnieniomierza należy przede wszystkim kierować się tym, gdzie i przez kogo będzie on używany. Ciśnieniomierz zegarowy jest urządzeniem odpowiednim dla lekarzy i specjalistów, przeszkolonych w metodyce badania. Brak doświadczenia w używaniu metody Korotkoffa może doprowadzić do zafałszowania wyników. Ciśnieniomierz elektroniczny jest łatwiejszy w obsłudze i przystosowany do użytku domowego. Takie urządzenie sprawdzi się w codziennej kontroli ciśnienia wykonywanej samodzielnie przez pacjenta. Należy jednak pamiętać, że ciśnieniomierze elektroniczne obciążone są dużym błędem pomiarowym, dlatego należy dokładnie poinstruować pacjenta w jaki sposób dokonywać pomiaru. Każdy niepokojący wzrost ciśnienia, szczególnie u kobiet ciężarnych, powinien być konsultowany z lekarzem. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu groźnych powikłań, których można uniknąć regularnie badając poziom ciśnienia krwi.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Dagmara
Ja wybrałam ciśnieniomierz naramienny Diagnosis DM600 IHB, w domu sprawdza się rewelacyjnie, korzystają z niego i rodzice i ja, ma bardzo dużą pamięć i jest banalny w obsłudze.
4 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top