Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Kolposkopia, czyli jak skutecznie wykryć raka szyjki macicy

Kolposkopia jest metodą pozwalającą na zbadanie szyjki macicy, dolnej części kanału, a także pochwy i sromu pod kątem występowania nieprawidłowości. Słowo kolposkopia pochodzi od greckich słów kolpos-pochwa oraz skopia-szukać. Metoda ta została opisana po raz pierwszy w roku 1925 przez Niemca Hansa Hinselmana, jako metoda do wykrywania raka szyjki macicy. Kolposkopia pozwala na diagnostykę przedklinicznych postaci raka szyjki macicy, kiedy szansa na wyleczenie nowotworu wynosi praktycznie 100%. Kolposkopia charakteryzuje się wysoką dokładnością, a dodatkowo wykonana w połączeniu z badaniem cytologicznym pozwala na uzyskanie wyniku, którego wiarygodność jest bardzo wysoka.

rak szyjki macicy

Po co stosuje się kolposkopię i czemu warto się jej poddać?

Przede wszystkim kolposkopia wykorzystywana jest w diagnostyce raka szyjki macicy, gdyż pozwala na wykrycie jego bardzo wczesnych stadiów, o czym już wspomniano. Dlatego stosowana jest w badaniach profilaktycznych u osób nieposiadających symptomów choroby. W czasie badania kolposkopowego, w razie potrzeby, lekarz może pobrać odpowiedni fragment tkanki, który posłuży dalszym testom. Kolposkopia pozwala również na zorientowanie się, co do ewentualnego obszaru, który ma zostać poddany operacji chirurgicznej, a także do kontroli tych miejsc po zabiegu.

Jak wygląda zabieg kolposkopii?

Sama procedura jest bardzo prosta i nieinwazyjna. Nie wymaga znieczulenia i może być wykonywana w gabinecie lekarskim. Stosuje się specjalny wziernik, który pozwala na rozwarcie ścian pochwy tak, aby można było przeprowadzić badanie W czasie całej procedury do pochwy wprowadzany jest specjalny płyn, który nie tylko wypłukuje śluz, ale ma również za zadanie uwidocznić komórki o nieprawidłowej morfologii. Lekarz obserwuje powiększony obraz pochwy oraz szyjki macicy, mogąc zaobserwować ewentualne nieprawidłowości. W czasie kolposkopii lekarz może przeprowadzić również biopsję, czyli pobrać fragment nieprawidłowej tkanki do badań histopatologicznych w celu ustalenia czy jest to zmiana nowotworowa. Zabieg ten jest bezbolesny i trwa około 10 minut i wykonywany jest on między innymi w Centrum Medycznym Damiana.

Jak przygotować się do kolposkopii?

Nie musisz obawiać się badania, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad:

  • Ważne, aby zapisać się na zabieg wówczas, gdy wiemy, że nie będziemy miały w tym czasie okresu.
  • Jeżeli chcesz zmniejszyć odczucie dyskomfortu w czasie badania możesz wcześniej przyjąć, dostępnie bez recepty, środki przeciwbólowe– najlepiej zapytaj swojego lekarza, które poleca. Sam zabieg jest bezbolesny, ale może powodować nieprzyjemne odczucia.
  • Co najmniej 24 h przed zabiegiem nie używaj irygatora i leków dopochwowych.

Po zabiegu możesz odczuwać lekki ból w pochwie. Jeżeli lekarz wykonywał również biopsję możesz zaobserwować wydzielinę z pochwy ciemnego koloru. Jeżeli nie wykonywano biopsji możesz wrócić do swojej aktywności seksualnej zaraz po kolposkopii. Jeżeli jednak lekarz pobierał fragment tkanki powinnaś odczekać co najmniej trzy dni, aby ubytek mógł się wygoić. Nie ma powodu również, abyś przed lub po badaniu przerywała przyjmowanie antykoncepcji.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top