Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 07:16:52

Zdrowotne konsekwencje letniego grillowania

Wraz z nadejściem cieplejszych dni co roku zaczyna się w naszym kraju sezon grillowy, który ze zmiennym natężeniem trwa do wczesnej jesieni. Większość z nas przynajmniej od czasu do czasu bierze udział w długich grillowych biesiadach w gronie przyjaciół lub rodziny. Nie każdy jednak wie, że z tym sposobem spędzania czasu wiążą się konkretne niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Powiedzmy sobie zatem, jakie szkody zdrowotne mogą spowodować grillowane potrawy i jak możemy te szkody zredukować.

grillowanie

Toksyczne mięso?

O tym, że w procesie grillowania mięsa powstają szkodliwe związki, takie jak: dioksyny, furany, wielopierścieniowe związki aromatyczne, heterocykliczne aminy aromatyczny czy akrylamid, mówi się od dawna. Wiele z tych związków wykazuje działanie rakotwórcze i prozapalne. Grill to rozrywka, z której najbezpieczniej jest korzystać sporadycznie i w taki sposób, by toksycznych substancji przyswajać jak najmniej. A jak to robić? Po pierwsze zawsze należy używać aluminiowych tacek, zaś do grillowania używać drewna lub węgla z drzew liściastych. Potrawy powinny być zdejmowane z rusztu, gdy tylko nadają się do spożycia – czarne, spalone mięso zawiera najwięcej szkodliwych substancji. Z podobnego powodu powinno się unikać zwęglonego pieczywa. Jeżeli kroimy mięso sami, zwracajmy uwagę, by było możliwie jak najcieńsze – krótszy czas grillowania to mniej związków rakotwórczych. Poza tym należy unikać wdychania dymu – grill powinien stać z dala od stołu, przy którym siedzą ludzie. I co ważne, na ruszcie można przygotowywać nie tylko mięso. Przygotowane w ten sposób warzywa i ryby są nie tylko smaczne, ale także zdrowsze niż kiełbasa czy karkówka.

Kwestia ilości

Podczas grillowania bardzo łatwo przesadzić z ilością jedzenia. W końcu wszystkiego chciałoby się spróbować, a na dodatek często nakładamy sobie kolejne porcje zanim zgłodniejemy, ponieważ nie chcemy, by wystygły. Mięso z rusztu zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych, predysponuje ono zatem do rozwoju otyłości i wszystkich chorób z nią powiązanych, takich jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze. Poza długofalowymi skutkami zdrowotnymi, nadmierne spożycie tłustych pokarmów może prowadzić do wystąpienia wzdęć i bólów brzucha. Dobrym pomysłem jest jedzenie dużej ilości warzyw – w postaci sałatek, a także tych z rusztu. Napełnią one żołądek i zredukują potrzebę sięgnięcia po kolejną kiełbaskę. Dobrze jest mieć przy sobie preparat na wzdęcia Espumisan®, który zmniejszając napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, łagodzi objawy wzdęć.

Nie tylko jedzenie

Spotkania przy ruszcie to nie tylko jedzenie skwierczącego mięsiwa. Dla wielu ludzi jest to też okazja do spożywania alkoholu, w ilościach nie zawsze umiarkowanych. Pamiętajmy, że według WHO bezpieczna ilość alkoholu w spożyciu okazjonalnym to 60 g czystego spirytusu dla mężczyzn i 40 g dla kobiet. Jest to nieco więcej niż dwie puszki piwa dla mężczyzn i niecałe dwie dla kobiet. Częste przekraczanie tej ilości wiąże się ze zwiększonym ryzykiem szkód zdrowotnych, a także uzależnienia. Połączenie alkoholu ze spożywaniem tłustego mięsa grozi jeszcze jednym powikłaniem: rozwojem ostrego zapalenia trzustki (OZT). Ta potencjalnie niebezpieczna dla życia choroba objawia się występowaniem bardzo silnego bólu w nadbrzuszu, wymiotów i gorączki. Gdy więc zauważymy tego typu objawy u siebie bądź współbiesiadnika, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top