Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 08:54:44

Do czego służy femtolasik?

Metoda zwana femtolasik należy do jednej z najbardziej nowoczesnych metod naprawy wzroku na świecie. Uznawana jest ona aktualnie za "złoty standard" w refrakcyjnej chirurgii przy zastosowaniu metod płatkowych. Metoda ta została po raz pierwszy użyta przez czeskich lekarzy. Do czego ona służy? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

femto

Metoda femtolasik - na czym polega?

Femtolasik jest zaliczany do grupy metod głębokich, czyli inaczej lamellarnych. Na początku zabiegu następuje utworzenie za pomocą lasera femtosekundowego płatka o konkretnie wybranej grubości. W dalszej kolejności laser excimerowy odsuwa płatek, stwarzając dostęp do dalszych warstw rogówki. Tam następnie przeprowadzane jest jej modelowanie aby wyeliminować wadę wzroku. Odsunięty płatek może mieć różną grubość, zależnie od rodzaju wady. Jest ona obliczana szczegółowo dzięki zastosowaniu komputera. Po zakończeniu modelowania płatek z powrotem trafia na swoje miejsce.

Femtolasik to ulepszona metoda lasik. Różnica wynika ze zmiany sposobu przygotowania rogówki do operacji. W metodzie klasycznej używano mechanicznego narzędzie, najczęściej stalowego ostrza - w ulepszonej wersji zastępuje je laser femtosekundowy. Zastosowanie lasera sprawia, iż płatek jest cienki, gładki oraz równomiernie uwodniony. Dzięki zastosowaniu lasera nie następuje wrastanie komórek nabłonka. Podczas planowania zabiegu możliwe jest określenie nawet miejsca, gdzie będzie leżał zawias płatka. Tak dobre przygotowanie do operacji niesie z sobą same korzyści.

Zalety laserowej korekcji wzroku metodą femtolasik

Wyżej opisana metoda ma sporo zalet. Po pierwsze, jest ona bezpieczniejsza i mniej obciążająca niż pozostałe zabiegi mające na celu korektę wzroku. Umożliwia ona zmniejszenie ewentualnych późniejszych komplikacji mogących wystąpić w związku z cięciem tkanek oraz preparowaniem płatka.

Pacjent nie odczuwa także większych dolegliwości, a proces gojenia rogówki przebiega sprawniej. Wzrok najczęściej w operowanym oku powraca już po kilkunastu godzinach od zabiegu. Metoda ta gwarantuje większą przewidywalność wyniku leczenia, a także uzyskanie bardziej szczegółowych parametrów optycznych.

Dodatkowo, pacjent nie musi być poddany hospitalizacji po zabiegu a proces powrotu do zdrowia przebiega krótko i sprawnie.

Jakie wady mogą zostać wyleczone za pomocą tej metody?

Metoda ta jest polecana zwłaszcza osobom, które cierpią na niedowidzenie, nie chcą odczuwać sporego dyskomfortu po operacji albo też z innych przyczyn np. za dużej średnicy źrenicy czy zbyt cienkiej rogówki przez co nie mogą zostać poddani leczeniu za pomocą innych metod.  Metoda ta pozwala wyleczyć krótkowzroczność od -0.5 D do -13.0 D, nadzwroczność do +6.0 D a także astygmatyzm do 6.0 D. Jest to metoda niezawodna także w przypadku starczowzroczności i wad takich jak aberracje wyższego rzędu, nieregularne astygmatyzmy czy niejednorodność rogówki

Cena takiego zabiegu może być różna. Zależy ona od kliniki oraz rodzaju wady. Waha się najczęściej ona w przedziale 3000 - 4000 złotych.

Więcej o zabiegu możecie przeczytać na https://blikpol.pl/femtolasik.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top