Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Na czym polega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne, popularnie zwane USG, jest powszechną i nieinwazyjną metodą uzyskania informacji na temat stanu zdrowia organów wewnętrznych. Badanie to nie powoduje w zasadzie żadnych skutków ubocznych. Dla kogo jest przeznaczone i czy pacjenci powinni się go obawiać?

usg

Historia ultrasonografii

Badania USG wykorzystywane są w placówkach zdrowia już od ponad pół wieku, powszechnie w szpitalach wprowadzono je dopiero w latach 80 ubiegłego stulecia. Ich historia sięga jednak końcówki XIX wieku, kiedy to bracia Curie prowadzili doświadczenia nad zjawiskiem piezoelektrycznym, którego używa się do przetwarzania fal ultradźwiękowych w impulsy elektryczne, natomiast w medycynie fale USG zaczęto testować w latach 40 ubiegłego wieku.

Jakie fale wykorzystuje się do badań

Diagnostyka oparta o ultrasonografię wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które obrazują badany organ wykorzystując rozchodzenie się, rozpraszanie oraz odbicie fal. Ultradźwięki są falami, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W badaniachUSG wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwościach od 2 do 50 MHz. Najniższe częstotliwości o wielkościach od 2 do 5 MHz wykorzystywane są w badaniach jamy brzusznej czy echokardiogramu.

Pozwalają one otrzymać obrazy struktur położonych wewnątrz ciała. Możliwość dalekiego wglądu w głąb ciała obciążona jest jednakże niską rozdzielczością otrzymywanych obrazów. Wyższych częstotliwości (oscylujących pomiędzy 7,5 do 16 MHz) używa się natomiast w celu badań przezpochwowych, przezciemiączkowych czy do diagnostyki węzłów chłonnych. Z najwyższej częstotliwości, wynoszącej do 50 MHz, korzysta się przy ultrasonografii wewnątrznaczyniowej. Dzięki tej ostatniej uzyskuje się dokładny obraz płytko położonych struktur. Należy pamiętać, żeby badania USG wykonywać wyłącznie w renomowanych placówkach, takich jak warszawska Prywatna Przychodnia Lekarska. Jej ofertę można znaleźć na stronie www.gabinetusg.com.pl.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Badanie USG jest niezwykle łatwe do przeprowadzenia. W dodatku jest to metoda nieinwazyjna, pozwalająca zajrzeć w głąb ludzkiego ciała bez konieczności otwierania go i w dodatku uzyskać obraz w czasie rzeczywistym zarówno na płaszczyźnie, jak i trójwymiarze. W toku wieloletnich badań w zasadzie nie stwierdzono żadnych istotnych szkodliwych skutków USG. Jedyną dotychczas udokumentowaną reakcją na częstszą ekspozycję płodu na ultradźwięki jest większa częstotliwość występowania u chłopców leworęczności w późniejszym okresie życia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Monika
Podobnie jak z badaniem usg dla dzieci http://actabio.pl/zdrowie/usg-pediatryczne-w-trosce-o-twojego-malucha/ gdzie wykonuje się je we wczesnym etapie rozwoju dziecka jako badanie przesiewowe
8 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top