Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 11:23:38

Czym objawia się neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa jest najczęściej występującym powikłaniem cukrzycy, rozwija się w wyniku nakładania na siebie dwóch czynników, które prowadzą do uszkodzenia nerwów obwodowych. Pierwszym z nich jest podwyższone stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia, prowadząca do zaburzeń w komórkach nerwowych, drugim natomiast upośledzenie funkcji naczyń krwionośnych, które powoduje niewłaściwe ukrwienie.

diabetes

Obwodowa polineuropatia cukrzycowa

Zaburzenia spowodowane przez cukrzycę mogą dotyczyć różnych odcinków układu nerwowego, jeśli zostanie zaatakowana część kontrolująca świadome ruchy, wówczas może rozwinąć się obwodowa polineuropatia cukrzycowa. Daje ona podobne objawy po prawej i po lewej części ciała, zaczynają się one na stopach i podudziach, a w mniejszym nasileniu na ramionach i dłoniach. Polineuropatia, objawy to przede wszystkim:

  • trudności w odczuwaniu dotyku, bólu albo zmiennych temperatur,
  • zaburzenia czucia wywołują drętwienie, mrowienie, a nawet ból,
  • słabe mięśnie nóg i niestabilne chodzenie,
  • objawy są odczuwalne z reguły w spoczynku, w trakcie snu, ruch sprawia, że nie są tak dotkliwe.

Polineuropatia cukrzycowa sprawia, że różne urazy czy jakieś naciski na stopy są bardzo mało dostrzegalne, z tego powodu mogą powstawać trudno gojące się rany na stopach, zwane stopą cukrzycową. Wiele produktów dla diabetyków oferuje sklep: https://diabetyk24.pl/. Objawy polineuropatii mogą się pojawić po długim okresie trwania cukrzycy.

Wegetatywna neuropatia cukrzycowa

Jeśli wskutek cukrzycy dojdzie do uszkodzenia tej części układu nerwowego, która kontroluje pracę narządów wewnętrznych działających bez świadomego wpływu człowieka, wówczas powstaje wegetatywna neuropatia cukrzycowa. Objawy występują w zależności od tego, jaki organ zostanie zaatakowany neuropatią, mogą to być biegunki, wzdęcia i nudności, jeśli zostanie zaatakowany przewód pokarmowy. Z kolei, jeśli uszkodzenie nerwów dotyczy układu krążenia, wówczas serce jest w mniejszym stopniu zdolne do adaptacji w wyniku różnych obciążeń, następują zaburzenia rytmu serca, mogą one prowadzić do udaru lub zatrzymania pracy serca.

Czynniki ryzyka wpływające na wystąpienie neuropatii cukrzycowej i polineuropatii

Uwarunkowania wpływające na ryzyko wystąpienia polineuropatii i neuropatii cukrzycowej to między innymi:

  • długi okres, w którym jest podwyższony poziom glukozy we krwi,
  • zaawansowany wiek,
  • nałogowe palenie tytoniu,
  • schorzenia naczyniowe,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • brak ruchu, nadwaga oraz nieodpowiedni sposób odżywiania.

Leczenie polineuropatii cukrzycowej

W przypadku cukrzycy typu I właściwe wyregulowanie metabolizmu i kontrolowanie poziomu cukru we krwi wpływa pozytywnie, zmniejszając ryzyko uszkodzenia nerwów. U osób z cukrzycą typu II trudno zapobiec wystąpieniu polineuropatii, ale można zapobiegać czynnikom ryzyka. W obydwu typach cukrzycy wykonywanie regularnej niezbyt intensywnej gimnastyki prowadzi do zmniejszenia zarówno objawów uszkodzenia nerwów obwodowych, jak i autonomicznych.

Polineuropatia-leczenie to przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia, stosowanie zbilansowanej diety i sprawdzanie zawartości składników spożywczych w pożywieniu. Unikanie alkoholu, ponieważ podobnie, jak papierosy może on wywoływać neuropatię. Leczenie przyczynowe polineuropatii występującej w przebiegu cukrzycy polega głównie na leczeniu choroby podstawowej. Leczenie objawowe polega na stosowaniu fizjoterapii, czyli masaży, ćwiczeń z różnymi fakturami, wzmacniających i neuromobilizujących. Polineuropatia ma charakter przewlekły, można jednak łagodzić jej objawy i nie dopuszczać do rozwoju choroby.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top