Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Nowoczesna gastroskopia – nie ma się czego bać!

lekarz Gastroskopia jest jednym z podstawowych badań układu pokarmowego wykonywanym zarówno profilaktycznie, jak i również w celu wykrycia schorzeń dających niepokojące objawy. Dzięki badaniu można ocenić stan przełyku, żołądka, a także opuszki dwunastnicy, a także pobrać wycinki do dalszej analizy. Wiele osób obawia się gastroskopii, ale odpowiednio wykonana nie daje dolegliwości bólowych i trwa naprawdę krótko, a to właśnie dzięki niej można w porę wykryć wiele schorzeń w początkowych fazach.

Jakie są wskazania do gastroskopii?

Gastroskopia jest badaniem, które może być wykonywane profilaktycznie raz na kilka lat lub też zgodnie z zaleceniami lekarza w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

Wskazania obejmują między innymi:

  • trudności z połykaniem – mogą być one spowodowane zmianami zapalnymi przełyku czy problemami z jego motoryką
  • przewlekła zgaga – może być ona objawem choroby wrzodowej
  • przewlekłe zapalenia żołądka
  • krwawienie z górnych odcinków przewodu pokarmowego
  • dolegliwości bólowe w nadbrzuszu
  • podejrzenie zatrzymania się ciał obcych w przełyku i żołądku
  • niewyjaśniona utrata masy ciała
  • częste wymioty o niewyjaśnionej przyczynie
  • niedokrwistość – zwłaszcza niedobór witaminy B12

Przebieg badania

Gastroskopia prowadzona jest z użyciem nowoczesnego sprzętu – endoskopu z giętką końcówką o grubości małego palca. Końcówka endoskopu jest umieszczana w żołądku przez usta, w których pacjent trzyma specjalny ustnik. Badanie to na ogół trwa od kilku do kilkunastu minut i odbywa się w miejscowym znieczuleniu gardła, chociaż można również wykonać je w znieczuleniu ogólnym.

Na około 8 godzin przed rozpoczęciem badania należy powstrzymać się od jedzenia, na około 4 godziny przed nim nie należy pić, żuć gumy i palić papierosów. Przed badaniem konieczne jest wyjęcie protez zębowych.

Przed umieszczeniem gastroskopu w ustach specjalista wykonuje znieczulenie gardła specjalnym sprayem. Pacjent podczas badania leży na boku, najczęściej na boku lewym. W jego trakcie trzeba pamiętać o tym, aby spokojnie oddychać przez nos i nie połykać śliny, ponieważ w przeciwnym przypadku nasila to odruch wymiotny oraz odbijanie się.

W trakcie badania możliwe jest dodatkowo pobranie materiału do badania histopatologicznego, na przykład w przypadku zmian błony śluzowej żołądka, by ocenić jej stan. Pobranie materiału ma miejsce z użyciem specjalnych szczypczyków na końcu endoskopu i jest bezbolesne. Następnie są one wysyłane do laboratorium, gdzie oceniane są pod mikroskopem.

Gdzie wykonać gastroskopię?

Badanie prowadzone jest zarówno w placówkach współpracujących z NFZ, jak i w prywatnych gabinetach. Gdy liczy się czas, często to właśnie prywatna wizyta pozwoli na wykonanie badania nawet z dnia na dzień. Cena gastroskopii wynosi około 100-200 złotych.

Do wykonania badania gastroskopii w Krakowie zaprasza Centrum Medyczne iMed24 położone przy ul. prof. Michała Życzkowskiego 29. Więcej informacji na temat zabiegu prowadzonego w tej placówce można uzyskać pod tym adresem.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top