Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Opatrunki hydrożelowe – nowoczesne leczenie ran

Z uwagi na ryzyko zakażenia leczenie ran wymaga szczególnej uwagi i troski. Raną zaś jest zarówno nacięcie operacyjne, uraz tkanek doznany w wyniku wypadku, jak również odleżyny osób obłożnie chorych. Obecnie do opatrywania ran są wykorzystywane tradycyjne opatrunki, które mają za zadanie wchłanianie wysięku i ochronę rany przez zewnętrznymi czynnikami bakteriotwórczymi. Niestety, wadą tradycyjnych opatrunków jest konieczność częstej ich zmiany oraz dyskomfort przyczyniany pacjentom w trakcie zmiany okładu. Przez to proces gojenia się ran trwa dłużej i jest bardziej żmudny. Skrócić go pozwalają nowoczesne opatrunki hydrożelowe.

plasterek

Jak to działa?

Przez dłuższy czas w medycynie panowało przekonanie, że uszkodzony na ciele naskórek należy szczelnie zakrywać, ograniczając do niego dopływ tlenu i bakterii. Współczesna medycyna jest jednak zdania, że dotlenienie rany jest równie ważne, co jej nawilżenie.

Oparte na technologii Hydrofiber opatrunki hydrożelowe sprawiają, że w kontakcie z płynem z rany wytwarza się żel. Poprzez żelowe włókna płyn jest transportowany do środka opatrunku, gdzie jest zamykany i pozbawiany kontaktu z raną. Wraz z wysiękiem w środku pozostają również bakterie. Nie wydostają się na zewnątrz w trakcie zmiany opatrunku. Sama zmiana przebiega bez urazowo dla pacjenta, opatrunek bowiem przylega do rany i przez cały czas utrzymuje jej wilgotne środowisko. Nie posiada również żadnych włókien stałych, które mogą przywierać do uszkodzonego naskórka i potęgować dyskomfort w trakcie zmiany okładu.

Opatrunki na odleżyny

Opatrunki hydrożelowe mogą pozostawać na ranie nieprzerwanie przez siedem dni, o ile nie sprawia to pacjentowi dyskomfortu, wysięki nie są zbyt obfite, a do uszkodzonego naskórka nie wdała się wcześniej infekcja.

Jako że opatrunki hydrożelowe nie tylko chronią ranę przed czynnikami zewnętrznymi, ale również uczestniczą w procesie gojenia (pochłaniają wydzielinę, chronią przed bakteriami, utrzymują odpowiednie pH), to mają zastosowanie przede wszystkim w leczeniu ran martwiczych: owrzodzenia i odleżyn. Badania dowiodły, że zasłonięcie gojącej się odleżyny specjalnym opatrunkiem pochłaniającym nadmiar wilgoci, przyspiesza proces gojenia się ran o połowę. Leczenie ran opatrunkami hydrożelowymi jest najskuteczniejszą metodą leczenia płytszych ran.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top