Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Operacja zaćmy szansą na lepszy wzrok

Zaćma to schorzenie, które w większości dotyka osób starszych, ponieważ z wiekiem wzrasta ryzyko jej wystąpienia. Szacuje się, ze na zaćmę cierpi nawet 20 milionów ludzi na całym świecie, a w Polsce liczba ta przekracza 800 tysięcy. Zaćma stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie. Jak objawia się choroba i jak można ją leczyć?

man

Zaćma – definicja choroby

Najprościej rzecz ujmując w przebiegu zaćmy dochodzi do stopniowego i nieodwracalnego mętnienia soczewki, co doprowadza do upośledzenia ostrości wzroku. Wraz ze wzrostem zmętnienia wzrok coraz bardziej się pogarsza. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty. Zaćma rozwija się przede wszystkim u osób starszych i jest związana ze starzeniem się organizmu. Soczewka wraz z wiekiem staje się coraz grubsza i cięższa, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia zdolności akomodacji. Wiele osób skarży się, że po 40. roku życia ma problem z czytaniem z bliskiej odległości. W wyniku rożnych przemian na powierzchni soczewki powstają złogi białkowe, które powodują spadek przejrzystości soczewki. Zaćma może rozwijać się przez długie lata i stopniowo prowadzić do ślepoty.

Objawy zaćmy i sposoby jej leczenia

Głównym objawem zaćmy jest pogarszająca się ostrość wzroku. Początkowo niewielka, może być nawet niezauważalna dla chorego, z czasem przybiera coraz bardziej zaawansowaną formę. Dodatkowo pojawia się zjawisko olśnienia podczas patrzenia na źródła światła, a także występowanie w polu widzenia nieregularnie rozmieszczonych punktów lub plamek. Zaćma nie ma objawów bólowych.

W przypadku wczesnego wykrycia choroby lekarz może zalecić stosowanie specjalnych kropli do oczu, które mają za zadanie spowolnić degenerację soczewki. Jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, które nie eliminuje choroby, a jedynie spowalnia jej przebieg.

Leczenie zaćmy polega na wymianie zdegenerowanej soczewki na nową. W ciągu ostatnich kilkunastu lat na tym polu zaszła ogromna zmiana. Wcześniej zabieg operacyjnego usunięcia soczewki i wszczepienia nowej, powodował, ze u pacjenta pojawiała się ogromna nadwzroczność, którą koniecznie należało korygować szkłami.

Dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny, w tym także chirurgii okulistycznej, obecnie zabieg usuwania zaćmy trwa około 30 minut (jedno oko). Operację wykonuje się w z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, w  warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu pacjent może samodzielnie opuścić klinikę. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości syntetycznych soczewek jedno lub dwuogniskowych pacjent zyskuje ostry wzrok. Więcej na temat leczenia zaćmy: http://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy 

Nowoczesne metody leczenia zaćmy są szansą dla osób cierpiących z powodu tego schorzenia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top