Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Ortosoczewki – najlepsze rozwiązanie dla krótkowzroczności

Krótkowzroczność, obok dalekowzroczności, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku i może narastać, najczęściej u dzieci nawet o 1,00 D w skali roku. Najnowsze wyniki badań wskazują, że dotychczas stosowane sposoby jej korygowania okularami, czy soczewkami kontaktowymi, nie wpływają na zahamowanie progresji. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ortosoczewek.

ortosoczewki

Ortosoczewki stosuje się tylko  podczas snu, a rano – po ich zdjęciu, widzi się dobrze. Dodatkową, a zarazem najistotniejszą zaletą ich stosowania jest minimalizacja narastania wady. Ortosoczewki, pod ścisłą kontrolą rodziców i lekarza okulisty, mogą  nosić dzieci nawet od 5-6 roku życia. Szczególnie polecane są osobom, u których została stwierdzona tendencja do narastania wady. W pierwszych dniach użytkowania ortosoczewki mogą wywoływać lekki dyskomfort, przypominający w odczuciu „efekt rzęsy w oku”, który ustępuję po 2-3 dniach. Ortosoczewki mogą również stosować osoby dorosłe, które cenią sobie swobodę funkcjonowania lub często przebywające w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Warto jednak pamiętać, że  ortosoczewki najlepiej działają przy wadach:

  • krótkowzroczności nie większej niż -6,00 D,
  • z niedużym lub średnim astygmatyzmem - maksymalnie do -3,00 D.

Z tego względu wszystkim osobom, u których została wykryta krótkowzroczność, a szczególnie tym, u których narasta,  zaleca się rozpoczęcie noszenia ortosoczewek jak najszybciej, kiedy wada wzroku nie jest jeszcze zbyt duża. Wówczas, w sposób nieinwazyjny można przywrócić dobre widzenie i zahamować pogłębianie się wady wzroku. Na rynku dostępnych jest kilka modeli ortosoczewek jednak największą skutecznością, charakteryzują się ortosoczewki Myopia Control szwajcarskiej firmy.  W procesie hamowania narastania krótkowzroczności istotne jest również regularne stosowanie ortosoczewek najlepiej każdej nocy. Na odstępstwo od tej reguły mogą pozwolić sobie osoby dorosłe z ustabilizowaną wadą wzroku. Mogą one stosować ortosoczewki nie na każdą noc  i cieszyć się swobodą i dobrym widzeniem podczas dnia.

Metoda korekcji krótkowzroczności ortosoczewkami pomimo, że jest skuteczna i bezpieczna nie jest jeszcze bardzo popularna w Europie. Zaczyna się to jednak zmieniać i coraz więcej gabinetów proponuje to rozwiązanie. Ortosoczewki między innymi można dopasować w warszawskim gabinecie OKULUX, w którym od kilku lat zajmuje się tym dr n. med. Mariusz Koziak.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top