Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 17:58:23

Problemy krążeniowe - 5 działań profilaktycznych

Problemy krążeniowe dotykają coraz większą liczbę osób. Predyspozycje genetyczne nie stanowią już głównego źródła zagrożenia - siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, praca stojąca, częste podróżowanie, nadwaga - wszystko to może prowadzić do zaburzeń przepływu krwi, których następstwem mogą być zmiany żylakowe, zakrzepica, czy miażdżyca. 

stopa

Problemy krążeniowe - objawy 

Problemy krążeniowe sprawiają, że przepływ krwi przez tętnice, które odprowadzają krew do nóg, jest ograniczony. Do zwężenia najczęściej dochodzi w okolicy tętnic udowych i podkolanowych - taki stan rzeczy dotyczy 70% przypadków, rzadziej do zwężenia dochodzi również na końcowych odcinkach aorty, czy tętnic biodrowych, czyli dużych naczyń, z których krew transportowana jest do nóg. Objawy problemów krążeniowych są rzecz jasna ściśle uzależnione od stopnia zwężenia tętnic, jednak do najczęstszych symptomów zalicza się:

  • na początkowym etapie: ból odczuwany podczas intensywnego wysiłku fizycznego 
  • uczucie ciężkich nóg pojawiające się zwłaszcza pod koniec dnia
  • opuchlizna
  • nawracające skurcze łydek, które nasilają się w nocy lub podczas siedzenia
  • parestezje, czyli mrowienie i drętwienie, uczucie swędzenia i kłucia w nogach
  • pojawienie się tzw. pajączków i zmiana koloru skóry - jest to stan przedżylakowy.

Problemy krążeniowe - 5 działań profilaktycznych 

Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka i chcemy zminimalizować zagrożenie wystąpienia problemów natury krążeniowej, powinniśmy wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Poniżej prezentujemy 5 nieinwazyjnych działań, które pomogą usprawnić krążenie krwi:

 

  • Odpoczynek nóg - brzmi banalnie, jednak zadbanie o odpoczynek odgrywa szalenie istotną rolę. Jeśli Twoje nogi są przeciążone zapewnij im ulgę. Wystarczy, że każdego wieczoru będziesz odpoczywać z nogami lekko uniesionymi nad linię serca - dzięki temu usprawnisz przepływ krwi. W ciągu dnia, w miarę możliwości, wykonuj drobne ćwiczenia, jak naprzemienne stawanie na palcach i piętach, czy wykonywanie okrężnych ruchów stopami. Jeśli masz siedzącą pracę, zadbaj o to, aby nogi były lekko uniesione, raz na godzinę poprzechadzaj się. Jeśli często podróżujesz, rób przerwy, aby rozprostować kości, jeśli nie jest to możliwe, pamiętaj o regularnym piciu wody - dzięki temu krew nie zgęstnieje
  • Unikanie zbyt wysokiej temperatury - wysokie temperatury sprawiają, że naczynia rozszerzają się. Jeśli masz problemy z krążeniem, unikaj długich, gorących kąpieli zastępując je ciepłymi prysznicami, zrezygnuj z solarium, sauny i częstego opalania się
  • Aktywność fizyczna i dbanie o prawidłową postawę ciała - wystarczy 30 minut spaceru dziennie, aby zadbać o układ krążenia. Warto też kontrolować postawę ciała, zwłaszcza jeśli mamy pracę siedzącą lub stojącą. Podczas siedzenia starajmy się nie krzyżować nóg i nie zakładać nogi na nogę, w trakcie długotrwałego stania pamiętajmy, aby przekładać ciężar ciała z jednej nogi na drugą
  • Odpowiedni strój - to bardzo ważne zwłaszcza podczas długiej podróży lub pracy stojącej. Dotyczy to też kobiet w ciąży. Zbyt obcisłe ubranie może utrudniać przepływ krwi, podobnie, jak buty na wysokim obcasie, czy te ze zwężanym czubkiem, które znacząco obciążają stopy. Przyszłe mamy, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, kiedy brzuch stanowi spore obciążenie, powinny zrezygnować ze szpilek na rzecz płaskiego obuwia
  • Kompresoterapia - czyli stosowanie produktów generujących kontrolowany ucisk skumulowany w okolicy kostki i rozchodzący się ku górze. Tego typu wyroby usprawniają przepływ krwi, generują mikromasaż skóry, poprawiając jej kondycję. Skarpetki uciskowe, podkolanówki kompresyjne i rajstopy to najczęściej polecane produkty. Wykonane z mikrofibry lub bawełny wykazują się wysoką elastycznością, dzięki czemu przylegają do ciała, nie zsuwają się i nie rolują podczas ruchu. Dzięki odpowiednim materiałom, często również i dodatkowym włóknom mleka lub srebra, zapewniają odpowiednią termoregulację, pozwalają skórze swobodnie oddychać, działają antybakteryjnie, tym samym pomagając zachować maksimum świeżości. 

Zauważając pierwsze objawy zmęczonych i obciążonych nóg, nie bagatelizuj tego. Jak najszybciej wdroż domowe sposoby i udaj się na konsultację ze specjalistą, czyli flebologiem. Decydując się na używanie produktów kompresyjnych, w pierwszej kolejności również zasięgnij opinii eksperta, który pomoże Ci dopasować stopień ucisku - pamiętaj, że zbyt mocna kompresja może być nie tylko nieprzyjemna, ale i niebezpieczna dla zdrowia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top