Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 15:28:00

Na czym polega tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa jest jednym z najpopularniejszych badań radiologicznych.

lekarz przy monitorze

Czym dokładnie wyróżnia się ta metoda obrazowania?

Badanie tomografem komputerowym bazuje na wykorzystaniu promieni rentgenowskich, które pomagają stworzyć obrazy narządów wewnętrznych i dokładnie określić umiejscowienie i rozległość zmian w tych narządach oraz badanych tkankach. Aby wykonać tomografię, pacjent musi posiadać skierowanie od lekarza. Badanie trwa średnio od 15 do 30 minut i nie wiąże się z żadnym bólem. Podczas obrazowania wymagane jest utrzymanie przez pacjenta jednej pozycji, a w niektórych momentach zaleca się nawet wstrzymanie oddechu.

Wskazania do badania tomografem komputerowym

Tomografia komputerowa znajduje szerokie zastosowanie w diagnozowaniu wielu chorób. Najczęściej zaleca się ją w przypadku chęci uzyskania obrazu głowy, szczególnie

w diagnostyce bólów, zawrotów głowy, badań naczyniowych, zawrotów głowy, a także udarów. Obrazowanie tomografem sprawdza się także w diagnostyce zmian w kręgosłupie, klatce piersiowej, jamie brzusznej, miednicy, serca i naczyń krwionośnych. Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie Tomografia komputerowa - Philips Healthcare: https://www.philips.pl/healthcare/solutions/computed-tomography

Przebieg badania

Większość badań tomografem komputerowym ma ten sam przebieg. Przed tomografią wskazane jest wypicie większej ilości płynów w celu nawodnienia organizmu i spożycie ostatniego posiłku najpóźniej 6 godzin przed badaniem. W trakcie tomografii, pacjent zajmuje pozycję leżącą na plecach na ruchomym stole. Osoby zajmujące się obsługą aparatu opuszczają pomieszczenie z urządzeniem i udają się do miejsca, w którym znajduje się specjalny skaner pozwalający na monitorowanie badania.  Najczęściej nad prawidłowym przebiegiem obrazowania czuwa lekarz, pielęgniarka i technik obsługujący tomograf.  Pacjent dostaje wszystkie polecenia przez mikrofon. W niektórych sytuacjach niezbędne jest podanie pacjentowi środka kontrastowego, który pozwala na uzyskanie bardziej czytelnych obrazów. W takich przypadkach, badani musi zostać kilkadziesiąt minut po badaniu na terenie szpitala w celu obserwacji ewentualnych skutków ubocznych.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top