Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

3 symptomy, które powinny zmusić Cię do wizyty u internisty

Wśród wielu dziedzin naszego życia zdrowie zajmuje szczególne miejsce. Troska o nas samych i naszych bliskich to wyraz miłości i tego, że zależy nam nawzajem na sobie. Jest też drugi aspekt: chcemy być zdrowi, aby uniknąć cierpienia i ograniczeń, które niesie ze sobą choroba. Okazuje się, że na stan naszego zdrowia możemy realnie wpływać, choćby poprzez zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej, czy nauczenie się technik pozwalających radzić sobie ze stresem. Troska o dobrostan naszego organizmu to również regularne badania profilaktyczne, pozwalające wykryć nieprawidłowości, zanim pojawią się poważne objawy. Czasem jednak zdarza się, że zauważamy pewne zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu, które budzą niepokój. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza i jak najwcześniej rozwiać wszelkie wątpliwości.

pani doktor

Nie wszystkimi symptomami trzeba się jednakowo martwić, ale wszystkie trzeba wyjaśnić. Istnieją jednak takie objawy, które powinny zmusić do wizyty u internisty nawet najbardziej oporne osoby. Trzy z nich: ból w klatce piersiowej, duszność lub nagłe osłabienie mogą świadczyć o poważnej chorobie, wymagającej pilnego rozpoznania i leczenia.

Różne przyczyny bólu w klatce piersiowej

Myśląc o bólu w klatce piersiowej, większości z nas pierwsze do głowy przychodzi serce. I rzeczywiście, choroba niedokrwienna serca objawia się bólem zamostkowym, który typowo związany jest z wysiłkiem lub stresem, promieniuje do lewego barku, ramienia i żuchwy, a ustępuje w spoczynku w ciągu kilku minut lub po zażyciu nitrogliceryny. Tym, co odróżnia go od bólu zawałowego, jest czas trwania, który w przypadku zawału przekracza 20 minut, nie ustępując pomimo odpoczynku. Warto jednak pamiętać, że w klatce piersiowej znajdują się także inne narządy. Same płuca wprawdzie nie są unerwione czuciowo i nie mogą boleć, jednak opłucna, która je pokrywa już tak. Zatem w chorobach płuc, kiedy podrażniana jest opłucna lub w chorobach samej opłucnej pojawia się ból, zwykle ostry, kłujący, nasilający się przy głębokim wdechu lub kaszlu. Bólem w klatce piersiowej, którego nie sposób przeoczyć jest także rozdzierający ból pojawiający się przy rozwarstwieniu aorty. Powyższe stany, jeśli chory zaniedba wizytę u lekarza, mogą stanowić zagrożenie życia. Do mniej niebezpiecznych, jednak dotkliwych chorób, które mogą dawać objawy bólowe w klatce piersiowej należą choroby układu nerwowo-mięśniowego, stawów oraz przewodu pokarmowego, w tym kamica żółciowa, choroby przełyku, trzustki, choroba wrzodowa. Czasem ból pojawia się w przebiegu nerwicy. Postawienie prawidłowej diagnozy możliwe jest jednak dopiero po badaniu lekarskim i wykonaniu badań dodatkowych.

Duszność to nie zawsze problem z płucami

Kiedy mówimy o duszności, warto zacząć od definicji medycznej, która oznacza subiektywne uczucie braku powietrza lub trudności w oddychaniu. Pojawia się albo w chorobach płuc: astmie oskrzelowej, POChP (przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc), zapaleniach płuc, obrzęku, chorobie śródmiąższowej płuc, albo w chorobach innych narządów, które wpływają na sam proces oddychania lub na transport tlenu z płuc do innych tkanek. Duszność może się więc pojawić w przypadku chorób neurologicznych lub mięśniowych, w chorobach górnych dróg oddechowych zwężających światło dla przepływu powietrza, a także w przypadku chorób układu krążenia, kiedy pojawia się niewydolność serca lub anemia. Warto pamiętać także o zatruciach toksynami lub lekami, które mogą powodować problem z transportem tlenu w organizmie. Czasem duszność ma swoje podłoże w problemach natury psychologicznej.

Nagłe osłabienie wymaga diagnostyki

Dość niepozorny objaw, jakim jest osłabienie i niska tolerancja wysiłku, wymaga weryfikacji, gdyż za nim może kryć się szereg poważnych przyczyn. Zaczynając od problemów z sercem, naczyniami krwionośnymi, przez anemię, cukrzycę, choroby hematologiczne, a na chorobach układu hormonalnego kończąc. Lista chorób, które można tutaj wymienić jest długa i może niektórych przerażać.

Nie należy się jednak bać chorób, a raczej diagnozować je i leczyć. Im wcześniej choroba wykryta, tym szybciej i taniej uda się ją pokonać. Wyjaśnianie z lekarzem niepokojących objawów nie jest przejawem hipochondrii, ale godną podziwu i wsparcia troską o stan własnego zdrowia.

Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu Medipartner.pl

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top