Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Grzybica paznokci

Grzybicę paznokci często uważamy za problem wstydliwy. Wydaje się nam, że stanowi ona dowód na brak troski o stan naszej higieny osobistej, a tym samym nie wystawia nam najlepszego świadectwa. Niestety, wstyd odczuwany po zaobserwowaniu pierwszych zmian chorobowych często wcale nie kieruje nas do gabinetu dermatologa. Wolimy podejmować próby leczenia w domowym zaciszu mając nadzieję na to, że problem w końcu ustąpi. Niestety, podobne założenia, choć optymistyczne, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Nieleczona grzybica paznokci nie tylko nie zostanie wyeliminowana, ale nawet będzie się rozwijała stając się dla nas coraz większym zagrożeniem. Warto zatem przełamać wstyd i udać się do gabinetu lekarskiego zwłaszcza, że mówimy o chorobie w pełni uleczalnej.

Co to za choroba?

Mówiąc o grzybicy mamy na myśli chorobę zakaźną wywoływaną przez mikroskopijne grzyby. Do dziś naukowcom udało się odkryć już ponad dwieście ich gatunków, nie oznacza to jednak, że nie może być ich jeszcze więcej. Nabawić można się jej na wiele sposobów, trudno zatem dziwić się, że zdaniem lekarzy problem może dotyczyć nawet co piątego Polaka. Nie można przy tym traktować grzybicy paznokci jako monolitu. Lekarze wyróżniają przynajmniej pięć jej rodzajów akcentując to, że każdy z nich ma swoją specyfikę. Najbardziej typowa jest dalsza i boczna podpaznokciowa onychomikoza, która zazwyczaj atakuje paznokcie i u rąk i rozpoczyna się od zmian zachodzących w łożysku paznokcia. Onychomikoza podpaznokciowa bliższa atakuje płytkę paznokcia, wnikając do jego macierzy, a onychomikoza powierzchowna koncentruje się przede wszystkim na jej powierzchni. Nieco rzadziej spotykana jest onychomikoza wewnątrzpłytkowa, a także wywołująca wyjątkowo nieprzyjemne wrażenie onychomikoza całkowita dystroficzna. Sama grzybica może zaatakować zarówno jeden, jak i kilka paznokci, na co również powinno się zwracać uwagę podczas podejmowania prób jej leczenia.

Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?

Istnieje przynajmniej kilka przyczyn grzybicy paznokci, po zaobserwowaniu jej pierwszych objawów warto więc powiązać je z nimi. W zdecydowanej większości przypadków grzybica paznokci jest konsekwencją nieleczonej grzybicy stóp, bywa jednak i tak, że pojawia się ona również u osób, które do tej pory nie miały żadnych problemów z grzybami. Można zarazić się nią przebywając w miejscach charakteryzujących się dużą wilgotnością, z których korzysta wiele nieznanych nam osób, pacjenci dermatologa to w związku z tym bardzo często stali bywalcy basenów i saun. Innym źródłem zakażenia grzybicą są cudze przybory kosmetyczne i obuwie, warto przy tym pamiętać, że niebezpieczne są zarówno produkty pochodzące od naszych znajomych, jak i członków najbliższej rodziny. W wielu domach praktykuje się zwyczaj pożyczania sobie kapci lub butów do biegania, gdy więc jeden z domowników zaczyna zmagać się z grzybicą paznokci, cała jego rodzina staje się zagrożona tą chorobą. Niebezpieczne jest przy tym również tanie obuwie z tworzywa sztucznego, stopa poci się w nim bowiem stając się bardziej podatną na działanie grzybów. Bywa i tak, że grzybica atakuje osoby, które przestrzegają zasad higieny i nie narażają się świadomie na niebezpieczeństwo zakażenia. W takim wypadku czynnikiem ryzyka może być uszkodzona płytka paznokciowa, grzyby przepadają bowiem za ciepłym i wilgotnym środowiskiem.

Jak objawia się grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to choroba, która rozwija się stopniowo, już pierwsze jej objawy powinny jednak budzić nasze obawy. Uważny obserwator z pewnością dostrzeże, że na płytce paznokcia pojawiają się przebarwienia, których kolor przechodzi stopniowo z bieli poprzez żółć aż po brąz. Już na tym etapie grzybica prowadzi do widocznej zmiany wielkości paznokcia, trudno zatem dziwić się, że nie mija wiele czasu, a paznokcie zaczynają rozdwajać się i łuszczyć wydając przy tym nieprzyjemny zapach. Warto zwracać uwagę nie tylko na same paznokcie, ale również na ich najbliższe otoczenie, jednym ze znaków rozpoznawczych grzybicy paznokci może być bowiem rogowacenie naskórka będące niejednokrotnie zjawiskiem rozciągniętym w czasie. Objawy grzybicy paznokci nasilają się i stają się coraz bardziej kłopotliwe, a konsekwencje zwlekania z ich leczeniem mogą okazać się wyjątkowo poważne. Już choćby z tego powodu warto odwiedzić dermatologa natychmiast po zauważeniu pierwszych zmian.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Lekarzem odpowiedzialnym za leczenie grzybicy jest dermatolog, pamiętajmy więc, że im szybciej zgłosimy się do niego, tym szybciej zapomnimy o problemach z grzybami. Miejmy na uwadze i to, że choć objawy grzybicy paznokci wydaje dość jednoznaczne, samo leczenie można podjąć przede wszystkim wówczas, gdy wiadomo już, z jakimi grzybami mamy do czynienia. Stosownych ustaleń dokonuje się w oparciu o wyniki badania mikologicznego i posiewu, musimy przy tym liczyć się i z tym, że nie nastąpi to natychmiast. Leczenie nie może być podjęte również wówczas, gdy nie można wykluczyć innych przyczyn problemów z paznokciami, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że to, co pacjent mylnie utożsamia z grzybicą może być łuszczycą, liszajem albo zakażeniem bakteryjnym.

Pacjent, u którego zdiagnozowano łuszczycę powinien liczyć się z tym, że leczenie tego schorzenia może być długotrwałe rozciągając się nawet na okres kilku miesięcy. Wybór najlepszej metody uzależniony jest przede wszystkim od tego, jak przebiega choroba, lekarz ma jednak na uwadze również stan zdrowia pacjenta oraz jego wiek. Do dyspozycji ma zazwyczaj rozwiązania pozwalające na leczenie ogólne, miejscowe i chirurgiczne, bardzo często okazuje się przy tym, że wymierne efekty przynosi przede wszystkim łączenie wspomnianych metod.

Całkowite wyleczenie grzybicy jest możliwe u około siedemdziesięciu procent pacjentów, jak przy tym łatwo się domyślić, odsetek ten jest wyższy w przypadku osób młodych oraz chorych w średnim wieku. O sukcesie mogą mówić jednak wyłącznie te osoby, które przez cały czas trwania kuracji stosują się do zaleceń wydawanych przez lekarza i nie eksperymentują na własną rękę.

Co się stanie, gdy zaniedbamy leczenie?

Choć osoby zmagające się z grzybicą paznokci na ogół nie zwlekają ze złożeniem wizyty dermatologowi, ciągle mamy do czynienia również z pacjentami, którzy uważają, że w pewnym momencie grzyby samoistnie zostaną wyeliminowane. Warto zastanowić się więc nad tym, jakie konsekwencje może mieć takie podejście. Najpoważniejszym powikłaniem jest całkowite zniszczenie płytki paznokciowej, co z pewnością przyczyni się do obniżenia atrakcyjności wizualnej chorego, a także uczyni go osobą podatną na wiele innych schorzeń. Należy mieć jednak również świadomość tego, że grzybica w swoim zaawansowanym stadium wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi, a osoby zmagające się z nią muszą liczyć się również z tym, że grzybica przeniesie się na inne części ciała.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Martyna
Leczenie zakończone sukcesem. Zrobiłam badania laboratoryjne i naprawdę jestem zdrowa. Lek doustny zadziałał.
8 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Martyna
Aniu, dostałam twój lek doustny. Podobno jest naprawdę skuteczny i powinien zakończyć grzybicę. Ja generalnie już ponad pół roku walczyłam i to różnymi metodami z tym paskudztwem.
8 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
ania
Ja biorę 3 dawkę, czyli 2 puls i wygląda na to, że Trioxal w moim przypadku się sprawdził, są efekty -co mnie bardzo cieszy. Weszłam na stronę, o której mówiła Berta i ściągnęłam aplikację, żeby mi się nic nie pomieszało. To bardzo wygodna funkcja w telefonie.
9 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Berta
Dość długo próbowałam się pozbyć grzybicy paznokci, ale te preparaty do malowania nic nie pomagały. Dopiero jak mi lekarka przepisała Trioxal, to wreszcie zobaczyłam efekty. Miałam do tego taką aplikację mobilną ściągniętą ze strony leczpaznokcie.pl, bo lek przyjmuje się pulsowo, a ona przypomina, żeby go zażyć.
10 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Ania
Ja biorę 2 dawkę, czyli 2 puls i wygląda na to, że Trioxal w moim przypadku się sprawdził, są efekty -co mnie bardzo cieszy. Weszłam na stronę, o której mówiła Barta i ściągnęłam apkę, żeby mi się nic nie pomieszało. To bardzo wygodna funkcja w telefonie.
9 lat temu
Olivia
Dziękuję za pomoc. Moja babcia ma grzybicę , i chyba będzie mieć usuwanego tego paznokcia . Wiemy od czego ta grzybica , jak ją leczyć. Naprawdę dziękujemy!
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Ada
Rzeczywiście, nieleczone grzybica paznokci może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje. Dlatego nie wolno je lekceważyć czy próbować leczyć samemu. Konieczna jest tu konsultacja lekarska, gdyż tylko lekarz może dobrać odpowiedni lek do danego typu grzybicy paznokci. Niewiele osób wie, że jest kilka odmian grzybicy paznokci - są one opisane tu: http://grzybicapaznokci.org.pl/odmiany-grzybic-paznokci/ . A różnorodność leków i różne odmiany choroby niosą ze sobą duże ryzyko, iż próbując leczyć się samemu zastosuje się błędne leczenie. Nie warto ryzykować.
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top