Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:33

Akromegalia

Akromegalia to rzadko występująca choroba, wywołana poprzez zwiększone wydzielanie hormonu wzrostu (GH) przez gruczolaka przysadki. W około 1% przypadków przyczyną tej choroby jest guz oskrzela, płuca, bądź trzustki, który wydziela hormon uwalniający hormon wzrostu, stymulujący komórki somatotropowe przysadki do nadmiernego wydzielania GH.

W wyniku choroby dochodzi do deformacji szkieletu, pogrubienia rysów twarzy, powiększenia rąk i stóp oraz różnych zaburzeń metabolicznych. Następstwa choroby objawiające się w postaci zaburzeń metabolicznych, oddechowych oraz kardiologicznych, bardzo często prowadzą do skrócenia przeżycia u nieleczonych osób chorych.

Objawy akromegalii

Do ogólnoustrojowych objawów choroby zalicza się przede wszystkim pocenie się, nietolerancję ciepła, szybkie męczenie się oraz przyrost masy ciała. Do wcześnie występujących objawów można zaliczyć pogrubienie tkanek miękkich wraz z powiększeniem rąk i stóp, pogrubienie rysów twarzy, a także przetłuszczanie skóry. Pojawiają się także deformacje i bóle stawów, głównie kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Stwierdza się ponadto postępujące obniżenie głosu, które wynika z przerostu krtani, a także zaburzenia czucia.

Do najczęstszych zmian pojawiających się w wyglądzie chorego zalicza się powiększenie oraz pogrubienie dystalnych fragmentów kończyn, uwydatnienie żuchwy, warg, łuków brwiowych, powiększenie małżowin usznych, języka, nosa, a także obrzęk palców rąk i stóp oraz obrzęk pojawiający się pod oczami. Pojawiają się ponadto wady zgryzu, przestrzenie pomiędzy zębami, a następnie ich wypadanie. Wraz z rozwojem choroby postępuje zniekształcenie stawów, zmniejsza się ponadto ich stabilność oraz funkcjonalność. Mogą pojawić się także zaburzenia ruchu oraz zaniki mięśniowe.

Charakterystyczne dla akromegalii są także zaburzenia sercowo-naczyniowe, do których należy zaliczyć: nadciśnienie tętnicze oraz przerost serca. Nadciśnienie tętnicze dotyczy około 40% chorych. Pojawiają się ponadto zaburzenia gospodarki lipidowej, które stanowią istotny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego. Powikłania naczyniowe stanowią jedną z głównych przyczyn zwiększonej śmiertelności u pacjentów chorych na akromegalię.

Jednym z częstych następstw choroby jest także insulinoodporność, która objawia się stanem przedcukrzycowym, bądź jawną cukrzycą. Wiele osób chorych cierpi ponadto na tak zwany zespół bezdechu śródsennego, który stanowi jedną z głównych przyczyn zwiększonej śmiertelność w akromegalii.

Choroba ta powoduje także pewne zaburzenia układu pokarmowego. Stwierdza się zatem wydłużenie jelita grubego, a także większą częstość polipów jelita grubego. Do najczęstszych objawów zalicza się ponadto wzdęcia, zaparcia, a także dyskomfort w jamie brzusznej. Rzadziej występują bóle brzucha. Osoby chore na akromegalią często mają wole guzowate tarczycy. Rozpoznanie wola bardzo często poprzedza zdiagnozowanie akromegalii.

Inne, często występujące objawy choroby, to: bóle głowy, niedowidzenie połowicze, a także zaburzenia hormonalne. U około 15% kobiet chorych na akromegalię występuje mlekotok, a u mężczyzn może pojawić się ginekomastia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top