Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Dieta bezglutenowa

Gluten to białko roślinne, które najczęściej spotykamy w zbożach oraz produktach powstających z ich wykorzystaniem. Zazwyczaj nie wywiera on negatywnego wpływu na nasze zdrowie, istnieje jednak grupa osób, które powinny go unikać właśnie z uwagi na własne bezpieczeństwo. Do grupy tej zalicza się pacjentów zmagających się z chorobą trzewną (znaną też jako celiakia) oraz z niektórymi alergiami pokarmowymi. W ich przypadku niemal każdy kontakt z glutenem ma niekorzystny wpływ na stan zdrowia, dieta bezglutenowa jest więc najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie organizmu chorego w dobrej kondycji.

Definicja

Mówiąc o diecie bezglutenowej mamy na myśli sposób odżywiania, który opiera się na całkowitej eliminacji produktów zawierających gluten z codziennego jadłospisu. Sednem diety jest eliminacja z pożywienia pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, chorzy powinni jednak pamiętać o tym, że gluten pojawia się również w produktach, które, na pierwszy rzut oka, nie mają nic wspólnego z wymienionymi tu zbożami. Gluten nie tylko znakomicie wiąże tłuszcze z wodą, ale również jest bardzo dobrym nośnikiem dla różnego rodzaju przypraw i aromatów. Dzięki swoim oryginalnym właściwościom coraz częściej pojawia się zatem nie tylko w produktach zbożowych, ale również w wędlinach, przetworach rybnych, licznych produktach mlecznych, lodach, przyprawach, słodyczach i wielu innych produktach spożywczych, które jeszcze kilkanaście lat temu mogły być jedzone bez obaw przez osoby, którym zalecono stosowanie diety bezglutenowej.

Zaopatrzenie

Producenci żywności systematycznie udoskonalają produkty trafiające na rynek, nie mamy zatem żadnej pewności, że rozwiązanie, które jeszcze kilka lat temu nie zawierało glutenu w swoim składzie, również obecnie może być jedzone przez osoby, którym nie wolno przyjmować produktów zawierających ten składnik. Zakup produktów wolnych od glutenu jest jednak znacznie prostszy niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, systematycznie rośnie bowiem liczba punktów sprzedaży, w których można się w nie zaopatrywać. Od niedawna ciekawą ofertą w tym zakresie mogą pochwalić się super- i hipermarkety, robiąc zakupy w sklepach tego typu należy jednak liczyć się z tym, że ich pracownicy nie dysponują zadawalającą wiedzą dotyczącą tego, jakie produkty oferują klientom. Względy bezpieczeństwa sugerują zatem zasadność uważnego studiowania informacji pojawiających się na opakowaniach wybieranych produktów. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy w grę wchodzą sklepy ze zdrową żywnością. W sklepach tego typu bogata oferta produktów bezglutenowych jest już normą, ich pracownicy przywiązują przy tym dużą wagę do tego, aby nabywcy zyskali wiarygodne informacje na ich temat. Od niedawna rosnącą popularnością cieszy się również sprzedaż żywności wolnej od glutenu przez Internet, choć w tym przypadku dobrze jest upewnić się, że sklep współpracuje z uznanymi producentami tego rodzaju artykułów spożywczych.

Produkty ryzykowne i ich stosowanie

Nie wszystkie produkty spożywcze zawierają informacje pozwalające na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy zawierają gluten, czy też nie. Osoby, które ze względów zdrowotnych muszą unikać tego składnika określają je na ogół mianem produktów ryzykownych. Ich lista nie jest wcale krótka, w skład produktów ryzykownych wchodzą przy tym wędlina, czekolada i płatki kukurydziane, a więc smaczne i lubiane składniki codziennych posiłków. Dietetycy uważają, że jeżeli produkt ryzykowny posiada swój odpowiednik, o którym wiadomo, że nie zawiera glutenu, eksperymentowanie nie jest wskazane, a chory powinien koncentrować się wyłącznie na rozwiązaniach oznaczonych jako bezglutenowe. W sytuacji, w której nie ma alternatywy dopuszcza się spożywanie produktów ryzykownych, każdorazowo należy mieć jednak na uwadze to, że mogą one przyczynić się do pogorszenia się stanu naszego zdrowia. Osoby zmagające się z chorobą trzewną i nietolerancją pokarmową obejmującą gluten muszą starać się zatem ograniczać ryzyko do niezbędnego minimum.

Dieta bezglutenowa u dzieci

Dieta bezglutenowa gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu i nie przyczynia się ani do niedoborów niezbędnych składników mineralnych, ani do braku niezbędnych witamin. Chory, który ją stosuje nie musi martwić się o stan swojego zdrowia, dieta bezglutenowa nie powinna mieć też negatywnego wpływu na jego samopoczucie. Mali pacjenci, którzy odcinani są od posiłków lubianych przez ich rówieśników, często nie radzą sobie jednak z wymogami diety, sami próbują spożywać produkty zawierające gluten i odczuwają żal do swojego otoczenia, które narzuca im niezrozumiały reżim żywieniowy. Warto mieć zatem na uwadze to, że wsparciem dla dzieci stosujących dietę bezglutenową mogą okazać się ich rodzice i opiekunowie. To właśnie od nich zależy to, czy maluch zrozumie sens stosowania diety i czy będzie się czuł komfortowo wśród spożywających gluten rówieśników. Opiekunowie dziecka powinni więc rozmawiać z maluchem o wpływie prawidłowego odżywiania się na jego zdrowie i dostarczać mu produkty, które są pozbawione glutenu, ale niczym nie ustępują posiłkom spożywanym przez rówieśników. Ważne jest również położenie nacisku na różnorodność pożywienia spożywanego przez dziecko tak, aby samo nie odczuwało potrzeby wzbogacania posiłków o produkty uznawane za niedozwolone.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top