Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Cesarskie cięcie

Przygotowania do porodu rozpoczynają się niemal natychmiast po potwierdzeniu ciąży najpierw przez test ciążowy, a następnie przez ginekologa. Wszystkie wysiłki organizmu koncentrują się na zapewnieniu płodowi warunków umożliwiających prawidłowy rozwój, zmiany dokonują się jednak nie tylko w samym organizmie, ale i w psychice kobiety. Sam poród to przedmiot licznych dyskusji i fachowych analiz, należy przy tym liczyć się i z tym, że wokół tego doniosłego wydarzenia przez lata zebrały się dziesiątki mitów, nierzadko prawdziwie niebezpiecznych. Towarzyszą one zarówno porodowi naturalnemu, jak i cesarskiemu cięciu, które wiele kobiet uważa za alternatywę dla porodu, któremu towarzyszy ból i stres.

Czym jest cięcie cesarskie?

Najprostsza definicja cesarskiego cięcia mówi o tym, że jest to zabieg polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy w celu wyjęcia dziecka. Nie wymaga on współudziału matki dziecka, stąd też przeprowadzany jest w znieczuleniu. Jego rodzaj i czas trwania każdorazowo dobierany jest indywidualnie, sam wybór uzależniony jest zaś zarówno od stanu, w jakim znajduje się kobieta rodząca, jak i od okoliczności, które przyczyniły się do wyboru takiej formy porodu (inne działania podejmowane są wówczas, gdy cesarskie cięcie jest operacją planowaną, inne zaś – gdy należy je wykonać na skutek komplikacji, jakie zaszły w czasie trwania porodu naturalnego).

Kiedy zalecane jest cesarskie cięcie?

Istnieje przynajmniej kilka sytuacji, w których przeprowadzenie cesarskiego cięcia jest jedyną alternatywą dla porodu naturalnego, która może zapewnić bezpieczne przyjście dziecka na świat i ocalić zdrowie jego matki. Zabieg najczęściej zalecany jest wówczas, gdy ułożenie płodu jest nieprawidłowe, wykonuje się go jednak również wówczas, gdy zachodzi podejrzenie krwotoku wewnątrzmacicznego, nastąpiło przedwczesne odklejenie się łożyska oraz wówczas, gdy specjalistyczna aparatura notuje powtarzające się zwolnienie rytmu serca płodu. Niekiedy o cesarskim cięciu decyduje się również wówczas, gdy naturalny poród może stanowić zagrożenie nie dla płodu, ale dla kobiety. Wskazaniem do niego są niektóre zaburzenia neurologiczno-psychiatryczne, a także niektóre wady okulistyczne, w tym zwłaszcza zaawansowane zmiany zachodzące w siatkówce oka rodzącej. Bywa i tak, że na decyzję o zastosowaniu cesarskiego cięcia wpływ ma również waga dziecka, przyjmuje się więc, że o takiej formie porodu można myśleć wówczas, gdy przekracza ona 4,5 kilograma. Warto pamiętać jednak, że w tym konkretnym wypadku poród naturalny wcale nie musi zakończyć się powikłaniami, decyzja o jego formie powinna wiec zapadać z uwzględnieniem potrzeb charakterystycznych dla każdej rodzącej z osobna.

Co warto wiedzieć o samym zabiegu?

Jeszcze nie tak dawno cesarskie cięcie kojarzyło się nie tylko z zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu, ale również z koniecznością wykonania nacięcia sięgającego od pępka aż do spojenia łonowego. Rodząca musiała więc liczyć się z pokaźnych rozmiarów blizną, która miała być pamiątką na całe życie. Dziś nie ma już powodu do podobnych obaw. Brzuch w czasie zabiegu nacinany jest poziomo na granicy owłosienia łonowego, po zagojeniu się blizna jest więc niemal niewidoczna. Zazwyczaj ma ona do piętnastu centymetrów długości i od milimetra do dwóch szerokości, jej wielkość jest zaś uzależniona między innymi od wagi rodzącej, masy ciała dziecka, a niekiedy również – od warunków, w jakich odbywał się zabieg. Warto pamiętać również o tym, że blizna pooperacyjna wcale nie goi się natychmiast po rozwiązaniu (muszą zdawać sobie z tego sprawę zwłaszcza te przyszłe mamy, które myślą o cesarskim cięciu „dla urody”, ze strachu przed bólem albo w nadziei, że taka forma porodu pozwoli im na szybsze odzyskanie dobrej kondycji fizycznej i samopoczucia). Przez pewien czas po porodzie należy dbać o siebie w szczególny sposób, w innym wypadku bowiem może dojść do komplikacji, za które będzie odpowiadać przede wszystkim sama świeżo upieczona mama.

Cesarskie cięcie a kolejne ciąże

Mówiąc o mitach, które gromadzą się wokół cesarskiego cięcia nie możemy pominąć tych, które wiążą się z kolejnymi ciążami. Wbrew obawom wielu kobiet zabieg tego typu w większości przypadków nie wyklucza możliwości porodów naturalnych w przyszłości, gdy więc lekarze, z różnych przyczyn, decydują się na cesarskie cięcie, nie oznacza to wcale, że istnieją powody do poważniejszych obaw. Nieco bliższe prawdy są te kobiety, które obawiają się, że cesarskie cięcie będzie miało pewien wpływ na czas niezbędny do zajścia w kolejną ciążę. Rzeczywiście, lekarze na ogół zalecają, aby zrobić sobie przynajmniej rok przerwy do czasu, w którym rana poporodowa całkowicie się zasklepi. Warto zresztą upewnić się u prowadzącego kobietę ginekologa, że czas ten nadszedł i można już rozpocząć starania o kolejne dziecko.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top