Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 11:17:42

Kolka nerkowa – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Kolka nerkowa jest objawem, który polega na występowaniu niezwykle silnego, często promieniującego, ostrego bólu zlokalizowanego w okolicy lędźwiowej. Przyczyną występowania kolki jest kamica moczowa. Jest to problem stosunkowo częsty, epizod kolki nerkowej w przebiegu kamicy moczowej występuję w ciągu całego życia u 10% mężczyzn i 5% kobiet. Istotnym zagadnieniem jest wiedza o przyczynach kamicy oraz ewentualnym postępowaniu podczas jej przebiegu.

kolka nerkowa

Przyczyny występowania kamicy moczowej

Czynników wpływających na powstawanie kamicy moczowej jest niezwykle dużo. Istotą występowania tego schorzenia jest wysokie stężenie substancji w moczu, które ulegają wytrącaniu, w wyniku czego powstają złogi, które przedostając się do wąskiego światła moczowodu wywołują dolegliwości bólowe. Innymi objawami, towarzyszącymi kamicy moczowej, mogą być wymioty, nudności, częste parcie na mocz czy oddawanie małych jego ilości. Kamienie moczowe zbudowane są najczęściej ze szczawianu wapnia, rzadziej spotyka się kamienie uformowane z fosforanu wapnia, cystyny czy struwitu.

Przy diagnostyce kamicy moczowej często brak jest jednej, uchwytnej przyczyny takiego stanu rzeczy, jednak czynnikami, które mają wpływ na powstawanie tych dolegliwości są między innymi zakażenia układu moczowego czy zastój moczu. Warto również wiedzieć o innych, mniej popularnych schorzeniach, które mogą być przyczyną powstawania kamicy moczowej. Jedną z takich chorób jest nadczynność przytarczyc, która poprzez zwiększenie stężenia parathormonu prowadzi poprzez hiperkalcemię (zwiększone stężenie wapnia we krwi) do hiperkalciurii (zwiększonego stężenia wapnia w moczu), a to z kolei do częstszego występowania złogów zbudowanych ze szczawianu wapnia. Inną chorobą zwiększającą częstość występowania kamieni moczowych jest dna moczanowa, która poprzez doprowadzenie do zwiększenia stężenia kwasu moczowego zwiększa częstość powstawania kamieni zbudowanych z tej substancji.

Co robić w przypadku występowania objawów kolki nerkowej?

W przypadku, w którym opisane wyżej dolegliwości występują pierwszy raz, lub też towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak: gorączka, wymioty lub dreszcze, należy udać się niezwłocznie do lekarza, który przeprowadzi proces diagnostyczny i wdroży odpowiednie leczenie. W momencie, w którym jest to kolejny epizod kamicy i brak jest dodatkowych, niepokojących objawów czy chorób przewlekłych, leczenie można rozpocząć samodzielnie. Podstawą postępowania jest stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, którymi są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Przykładem NLPZ, który wykazuje się szybkim początkiem działania przeciwbólowego, a który można w przypadku bólu ostrego przyjąć na pusty żołądek, jest lek zawierający deksketoprofen. Należy również pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody (do 3 lub 4 litrów na dobę) oraz możliwości stosowania leków rozkurczowych. W momencie, w którym objawy stają się bardziej nasilone niż wcześniej, pojawia się gorączka, epizod trwa dłużej niż kilka dni lub też występują niepokojące objawy, zawsze należy skierować się do gabinetu lekarskiego.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top