Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Lordoza

kręgosłup Lordoza to stan łukowatego wygięcia kręgosłupa w stronę brzuszną, który fizjologicznie występuje u człowieka w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym. Zdarzają się jednak przypadki nadmiernego wygięcia kręgosłupa ku przodowi – mówi się wówczas o zaawansowanej lordozie lub hiperlordozie, która wymaga specjalistycznego leczenia. Naturalne wygięcie kręgosłupa pozwala nam na zachowanie wyprostowanej postawy ciała. Deformacja wygięcia, a więc nadmierna lordoza, spowodowana jest pewnymi zmianami chorobowymi. Do nadmiernego wygięcia kręgosłupa może dojść w wyniku zniekształcenia kręgów, czy na przykład porażenia w mięśniach. W przypadku hiperlordozy pacjent odczuwa bardzo silny ból i nie jest w stanie zazwyczaj wykonywać codziennych obowiązków. Podjęcie odpowiedniego leczenia zaawnsowanej lordozy pozwala na uniknięcie zaburzeń funkcjonowania całego organizmu człowieka.

Przyczyny zaawansowanej lordozy

Hiperlordoza może być wadą wrodzoną, ale może też wynikać z prowadzonego dotychczas nieprawidłowego trybu życia. Choroba ta może stanowić następstwo niektórych schorzeń, takich, jak: złamanie, bądź zwichnięcie stawu biodrowego, podrażnienie mięśni, zapalenia, krzywica, czy gruźlica. Zaawansowana lordoza dotyczy jedynie niewielkiej grupy osób. Przyczyny tego schorzenia są z reguły wrodzone, choć w niektórych przypadkach mogą być także nabyte. Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn choroby są tak zwane dystomie mięśniowe, a więc zaburzenia siły i napięcia mięśni.

Diagnoza i leczenie zaawansowanej lordozy

Celem potwierdzenia zaawansowanej lordozy, konieczne jest wykonanie badania rentgenowskiego. Na podstawie wykonanych w trakcie badania zdjęć, możliwe jest określenie sposobu oraz formy leczenia. O rodzaju podejmowanej terapii w znacznej mierze decyduje wiek pacjenta oraz stopień zaawansowania schorzenia. W przypadku niewielkich zmian chorobowych zaleca się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych oraz fizykoterapię. Jeżeli pacjent odczuwa silny ból, przepisywane są dodatkowo odpowiednie środki przeciwbólowe oraz rozkurczowe. Zalecane jest także leczenie usztywniające przy pomocy specjalnych gorsetów. Stosuje się również odpowiednie masaże. Zabiegi chirurgiczne są z kolei zalecane jedynie w pojedycznych przypadkach. Mowa tu przede wszystkich o skrajnych sytuacjach, kiedy występują zmiany ograniczające sprawność pacjenta, uciskające na narządy wewnętrzne, rdzeń kręgowy, czy korzenie nerwowe.

Profilaktyka

Celem zminimalizowania skutków zaawansowanej lordozy zaleca się przede wszystkim pływanie. Zabronione jest ponadto dźwiganie ciężkich przedmiotów, aby nie przeciążać zbytnio kręgosłupa.

Więcej informacji o lordozie znajdziesz pod adresem: http://www.lordoza.pl
 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top