Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Masaż Shantala

Zdecydowanej większości naszych rodaków masaż kojarzy się przede wszystkim z działaniem posiadającym znaczenie rehabilitacyjne. Niemal nikt nie ma przy tym wątpliwości, co do tego, że jest on wyjątkowo korzystny dla ludzkiego zdrowia, kondycji fizycznej i psychiki. Nie powinno zatem zaskakiwać nas i to, że masaż może być wykonywany dla przyjemności. Właśnie taki jest cel osób wykonujących masaż Shantala, wyjątkowy między innymi dlatego, że osobą czerpiącą z niego radość może być nawet dwumiesięcznie niemowlę.

Historia

Masaż Shantala ma wielowiekową tradycje, mieszkańcy Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych i Kanady poznali go jednak dopiero w drugiej połowie dwudziestego wieku. Przebywający w Kalkucie francuski położnik Frederick Leboyer zapoznał się z nim obserwując kobietę masującą dziecko na jednej z ulic tego indyjskiego miasta. Masaż doczekał się naukowej analizy w książce opublikowanej przez niego w 1976 roku i nie minęło wiele czasu, a zyskał sobie ogromną popularność. Państwem, w którym masowanie dzieci zostało docenione w szczególny sposób, okazała się Holandia, masaż Shantala zyskał sobie jednak również uznanie w oczach Amerykanów, Kanadyjczyków i mieszkańców wielu innych państw Europy Zachodniej. Od niedawna jego propagatorzy pojawiają się również na terenie Polski zyskując sobie uznanie tak w oczach rodziców małych dzieci, jak i lekarzy.

Zalety masażu Shantala – dziecko

Osoby zastanawiające się nad tym, czy masowanie małych dzieci ma sens często zadają pytanie o to, czy niemowlęta nie są w czasie jego trwania zdenerwowane albo zdezorientowane. Obserwacje rodziców wykonujących masaż Shantala można zatem uznać za wyjątkowo interesujące, wynika z nich bowiem, że zarówno zdrowie fizyczne, jak i stan psychiczny malucha poprawiają się dzięki regularnemu masowaniu. Masaż Shantala poprawia trawienie i wycisza dziecko, jest wiec zalecany między innymi wówczas, gdy rodzice marzą, aby maluch zaczął zasypiać o stałych porach. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że dotyk rodzica uspokaja i sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie w nowym dla siebie otoczeniu, a to z kolei przyczynia się do tego, że maluch jest mniej nerwowy i łatwiej się relaksuje. Masaż Shantala znany jest i z tego, że wzmacnia więź wywiązującą się między dzieckiem i jego rodzicami, co jest ważne przede wszystkim wówczas, gdy silny związek z maluchem chce zbudować jego ojciec.

Zalety masażu Shantala – rodzic

Masaż Shantala wykonuje się przede wszystkim po to, aby stymulować rozwój małego dziecka, masowanie niemowlęcia nie pozostaje jednak bez wpływu i na jego rodziców. Właśnie z tego powodu masaż Shantala coraz częściej zalecany jest mamom, które po narodzinach syna lub córki czują się zdezorientowane, walczą z niepewnością, co do własnych możliwości i nie mogą odnaleźć w sobie spokoju, który, w ich przekonaniu, powinien być czymś naturalnym po szczęśliwym porodzie. Masaż Shantala buduje pewność siebie u rodzica i utwierdza go w przekonaniu, że właściwie zajmuje się dzieckiem, pomaga w zrozumieniu komunikatów wysyłanych przez niemowlę, zwiększa więź z dzieckiem, a przede wszystkim – uspakaja.

Jak masować dziecko?

Jeszcze przed przystąpieniem do masażu Shantala należy pamiętać o tym, że warto odczekać przynajmniej pół godziny od momentu spożycia przez malucha posiłku. Warto pamiętać tez o tym, że dziecko powinno być nagie, a pokój, w którym odbywa się masaż – przyjemnie ciepły. Ciepła powinna być również oliwka do masowania, którą można rozgrzać we własnych rękach. Sam masaż musi być wykonywany powoli, ale pewnie, dziecko chce bowiem czuć spokój płynący od rodzica i łagodzący jego własne lęki. W czasie masażu nie powinno się odrywać rąk od ciała dziecka tak, aby ani przez moment nie pozbawiać go kontaktu z rodzicem, warto przy tym opanować "ruch zamykający" polegający na objęciu masowanej części ciała dłońmi i w ten sposób symbolicznie informujący malucha, że jej masowanie zostało zakończone. Instruktorzy szkolacy rodziców wykonujących masaż Shantala zalecają, aby trwał on około pięciu minut, przypominają jednak, że to nie czas masowania przesadza o jego skuteczności. Gdy dziecko jest znudzone lub zniechęcone warto na moment przerwać masowanie, gdy zaś odnosi się wrażenie, ze dotyk rąk rodzica sprawia maluchowi wyjątkową przyjemność, warto przedłużyć chwilę dająca obu stronom tak wiele radości. Zakończeniem masażu może być relaksująca kąpiel, która zmyje z ciała malucha oliwkę.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top