Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:52:54

Dlaczego smog jest tak niebezpieczny

Smog staje się coraz częstszym tematem rozmów. I nic dziwnego – poziom zanieczyszczeń w powietrzu w polskich miastach wzrasta. Związane jest to ze poruszaniem się samochodami, paleniem śmieci, korzystaniem z ogrzewania węglem. Wszystkie te czynniki sprzyjają powstawaniu smogu, który może mieć zabójczy wpływ na ludzki organizm. Smog wpływa na osłabienie organizmu, a także może zwiększyć zachorowalność na różne choroby, na przykład raka płuc – w tym również u osób niepalących. Dla osób przebywających zbyt długo w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu charakterystyczny jest chroniczny kaszel bądź niewydolność płuc.

smog w powietrzu

Słowo „smog” pochodzi od połączenia angielskich słów „fog”, oznaczającego mgłę, oraz „smoke” – dym. Pyły zawieszone PM 10 oraz PM 2,5 są niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie ten drugi, gdyż z uwagi na mikrocząsteczki potrafi on przenikać do krwioobiegu, zatruwając organizm. Pył PM 10 wpływa niekorzystnie na drogi oddechowe, może też przyczynić się do powstawania i rozwoju min. astmy. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Tak naprawdę każdy z nas powinien brać pod uwagę czynniki pogodowe i poziom smogu, decydując się na wyjście z domu. Czasem warto przeczekać duszną pogodę i wyjść dopiero, gdy nastąpią opady deszczu oraz wiatr, który rozwiewa szkodliwe pyły zawarte w powietrzu.

Maski przeciwpyłowe

Maski przeciwpyłowe są remedium na smog, po które sięga coraz większa liczba mieszkańców dużych miast zmagających się z problemem smogu. Najskuteczniejsze są maski, które zapobiegają wnikaniu cząsteczek PM 2,5. Masek z filtrami można używać przez około dwa tygodnie, po tym czasie należy wymienić ich filtr. To dobre rozwiązanie dla wszystkich borykających się ze smogiem w swoim mieście. Nie warto na nich oszczędzać, gdyż jest to profesjonalny sprzęt stworzony do walki ze smogiem. O jego skuteczności przekonali się już mieszkańcy krajów azjatyckich, gdzie noszenie maski stało się już codziennością – jest to popularne w krajach takich jak Japonia bądź Chiny. Dobrze dobrana maska z odpowiednimi filtrami pomoże ograniczyć szkodliwy wpływ powietrza na zewnątrz. Jest to zatem niezbędny element wyposażenia, który powinien zagościć u każdego, kto mieszka w miejscowości o podwyższonym poziomie smogu i chce zadbać o swoje zdrowie w dobry i sprawdzony sposób.

Rośliny

Jeśli mieszkamy w mieście dotkniętym smogiem, warto zainwestować w rośliny, które będą pochłaniały szkodliwe substancje, oddając w zamian tlen. Rośliny posiadają zdolność absorbowania metali ciężkich, do których zaliczyć można między innymi kadm oraz ołów. Do roślin, które wykazują takie właściwości, zaliczyć można wężownicę, Palmę Areka, a także Epipremnum złociste. Te rośliny znane są ze swoich niezwykłych właściwości oczyszczania powietrza i powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym, które pragnie chronić się przed szkodliwym działaniem smogu. Wykazują one działanie neutralizujące zanieczyszczone powietrze i z tego powodu są sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze w każdym domu. Dobrym uzupełnieniem roślin antysmogowych są także oczyszczacze powietrza, takie jak Sharp, przykładowo https://goodair.pl/sklep/sharp-kc-a50euw-oczyszczacz-nawilzacz-powietrza/.

Smog to problem współczesnej cywilizacji. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie szkodliwych skutków niezdrowego powietrza. Warto się do nich stosować, aby dbać w pełni o swoje zdrowie – w końcu jest ono jedno i najważniejsze.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top