Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Kamica żółciowa

Kamica żółciowa to schorzenie wywołane przez złogi pojawiające się w drogach żółciowych. Złogi te często określane są mianem kamieni żółciowych powstają przy tym nie tylko w samym pęcherzyku żółciowym, ale również w przewodach żółciowych. W zdecydowanej większości przypadków kamienie żółciowe nie są duże, a ich średnica nie przekracza dwóch lub trzech centymetrów, medycyna zna jednak również przypadki kamieni osiągających wielkość typową dla orzecha włoskiego. Zmienna jest również ich liczba, pojawiają się bowiem zarówno pacjenci zmagający się z problemem jednego dużego kamienia, jak i tacy, którzy borykają się z niewielkimi kamieniami pojawiającymi się jednak w bardzo dużej liczbie.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Kamica żółciowa należy, niestety, do chorób bardzo popularnych. Niektóre dane mówią nawet o tym, że z jej konsekwencjami zmaga się co piąty mieszkaniec naszej planety. Alarmuje również to, że zachorowalność na kamicę żółciową wzrasta, a choć choroba często utożsamiana jest ze schorzeniem typowym dla kobiet, rośnie również liczba mężczyzn, którzy się z nim zmagają.

Z zagrożenia kamicą żółciową powinny zdawać sobie sprawę przede wszystkim osoby zmagające się ze zbyt wysokim poziomem „złego” cholesterolu, wśród przyczyn choroby wymienia się jednak również otyłość i cukrzycę. Lekarze są zdania, że pewna grupa osób może mieć predyspozycje genetyczne, zwracają jednak uwagę na to, że znacznie bardziej niebezpieczna jest zła dieta (w tym zwłaszcza skłonność do przyjmowania tłustych posiłków), a także przyjmowanie niektórych grup leków. O zagrożeniu chorobą muszą pamiętać również kobiety, które przeszły już menopauzę, a także panowie i panie, którzy przekroczyli sześćdziesiąty rok życia.

Rozpoznanie kamicy żółciowej

Choć kamica żółciowa jest chorobą dobrze nam znaną, jej wykrycie nie należy wcale do zadań prostych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że typowe dla niej objawy występują zaledwie u co trzeciego pacjenta. W pozostałych przypadkach choroba wykrywana jest przypadkowo, zazwyczaj po wykonaniu badania USG jamy brzusznej, bywa przy tym i tak, że zmiany są bardzo zaawansowane.

Najbardziej alarmującym objawem kamicy żółciowej jest tępy i ostry ból, który najczęściej pojawia się w okolicy podżebrza. Często towarzyszą mu trudności ze złapaniem oddechu, nudności, wymioty oraz podwyższona temperatura, dość popularnym objawem sugerującym pojawienie się kamieni żółciowych jest przy tym nieprzyjemne uczucie pełności żołądka. Zaobserwowanie u siebie tych oznak powinno skłonić nas do udania się z wizytą do lekarza, choroba nie powinna być bowiem lekceważona.

Leczenie kamicy żółciowej

Nie istnieje jedna, stuprocentowo skuteczna, metoda leczenia kamicy żółciowej, działania podejmowane przez lekarza uzależniane są zazwyczaj od tempa, w jakim rozwija się choroba oraz ogólnego stanu pacjenta. Tak, jak w przypadku wielu innych schorzeń, kluczowe znaczenie ma tu szybkie rozpoznanie (o ile jest możliwe) i stosowanie się do zaleceń lekarza również wówczas, gdy dotyczą one zmiany stylu życia.

Największą popularnością cieszy się oczywiście leczenie farmakologiczne zakładające stosowanie leków rozkurczających. Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, a niekiedy również rozpuszczenie kamieni, choć szanse na to są duże jedynie wówczas, gdy choroba zostanie wykryta w swojej wczesnej fazie. W innych wypadkach farmakologia musi być wspierana przez leczenie chirurgiczne, dla dobra pacjenta nie powinno się bowiem dopuszczać ani do rozrostu kamieni żółciowych, ani do sytuacji, w której jeden duży kamień uległby rozkruszeniu. Pacjent powinien liczyć się zresztą z tym, że kamienie najczęściej usuwane są wraz z woreczkiem żółciowym.

Współcześnie lekarze decydują się przede wszystkim na usuwanie kamieni żółciowych metodą laparoskopową znaną z tego, że jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż rozwiązania stosowane do tej pory. Zabieg polega na wykonaniu niewielkich nacięć w jamie brzusznej, przez które wprowadza się nie tylko narzędzia wykorzystywane przez chirurga w trakcie trwania zabiegu, ale również sondę z kamerka pozwalającą na systematyczne monitorowanie jego pracy. Zabieg zazwyczaj trwa około godziny, a pacjent, który się mu poddaje zazwyczaj szybko wraca do zdrowia.

Jedynie wówczas, gdy pojawiają się przeciwwskazania uniemożliwiające wykonanie zabiegu laparoskopii lekarze decydują się na usuwanie kamieni żółciowych metodą tradycyjną, a więc poprzez wykonanie nacięcia w okolicy prawego łuku żebrowego, przez które można usunąć woreczek wraz z zawartością.

Powikłania kamicy żółciowej

Leczenie chirurgiczne często wywołuje niepokój wśród pacjentów, lekarzom znane są więc przypadki osób, które odwlekają operację w nadziei, że kamienie rozpuszczą się samoistnie albo nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Niestety, kamica żółciowa to choroba znana między innymi z tego, że może prowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych powikłań. Wśród najgroźniejszych najczęściej wskazuje się na kamicze zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, należy jednak liczyć się i z tym, że brak reakcji na obecność kamieni żółciowych może przyczynić się do zwiększenia ryzyka pojawienia się raka pęcherzyka żółciowego.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top