Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:33

Hipnoterapia

Hipnoterapia, czyli leczenie w hipnozie to metoda terapeutyczna tyleż popularna, co kontrowersyjna i budząca liczne wątpliwości. Słyszał o niej niemal każdy, niemal każdy też jest w stanie bez większego trudu przypomnieć sobie przynajmniej kilka mitów związanych z tą metodą. Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że mówi o mitach, a nie o stanie faktycznym, zasadne wydaje się więc postawienie sobie pytania o to, czym jest hipnoterapia i czego się po niej spodziewać.

Historia hipnoterapii

Osoby, którym wydaje się, że leczenie przy wykorzystaniu hipnozy jest stosunkowo nową metodą terapeutyczną są w błędzie, opisy technik zbliżonych do tych, które stosowane są współcześnie spotykamy już zapisach pochodzących ze starożytnych Chin, Grecji i Egiptu. Hipnoza w jej współczesnym ujęciu narodziła się jednak w osiemnastym wieku, a za jej „ojca” można uznać austriackiego lekarza Franza Mesmera znanego też jako twórcę pojęcia „magnetyzmu zwierzęcego”. W przeświadczeniu lekarza i jego uczniów choroby były wynikiem blokad w przepływie sił magnetycznych w ciele, zaproponowana przez niego metoda miała zaś skutecznie usuwać wspomniane blokady. Rozwiązania stosowane przez Mesmera miały nie tylko zwolenników, ale i sporą grupę przeciwników, a autor kontrowersyjnej metody musiał w pewnym momencie opuścić rodzinną Austrię i przeprowadzić się do Francji. Przez wieki hipnoterapia nie miała wcale łatwego zadania, jej zwolennicy natrafiali bowiem na poważne trudności wówczas, gdy w grę wchodziła akceptacja tej metody terapeutycznej. O przełomie możemy mówić dopiero w kontekście wydarzeń z roku 1955, wtedy to bowiem Brytyjskie Towarzystwo Medyczne usankcjonowało stosowanie hipnozy w medycynie.

Kogo powinna zainteresować hipnoterapia?

Hipnoterapia zalecana jest przede wszystkim tym osobom, które nie radzą sobie z ciężkimi zaburzeniami nerwicowymi, uzależnieniami i lękami, osoby, które odwołują się do jej możliwości zwracają jednak uwagę na to, że posiada ona znacznie więcej zastosowań. Dzięki hipnoterapii można skutecznie radzić sobie również z moczeniem nocnym u dzieci, alkoholizmem znajdującym się w bardzo głębokim stadium, bezsennością i koszmarami sennymi, bólami niewiadomego pochodzenia, w przypadku których lekarze sugerują na ogół podłoże nerwicowe, a nawet z jąkaniem i zaburzeniami mowy, hipnoterapia znana jest bowiem z tego, że wzmacnia nie tylko pamięć, ale i koncentrację.

Dlaczego hipnoterapia może okazać się skuteczna?

O tym, że hipnoterapia może przynieść wymierne korzyści pacjentowi, który się jej poddaje, przesądza przede wszystkim mechanizm jej działania. Leczenie z wykorzystaniem hipnozy nie tylko wyzwala przykre wspomnienia, ale również pozwala na ich systematykę i przyczynia się do tego, że pacjent może liczyć na odnalezienie kryjących się w jego psychice źródeł problemów ze zdrowiem. Hipnoterapia przyczynia się również do uwolnienia ukrytych możliwości pacjenta, które były dotąd przez niego tłumione. Odkrycie źródeł problemów ludzkiej psychiki przyczynia się do tego, że możliwe staje się poszukiwanie ich rozwiązania, co bez hipnoterapii może być w istotny sposób utrudnione.

Co ważne, hipnoterapia jest leczeniem, w czasie którego terapeuta przekazuje pacjentowi wyłącznie sugestie pozytywne, nie należy więc obawiać się, że w trakcie leczenia podjęta zostanie próba negatywnego oddziaływania na chorego. Wszystkie sugestie przekazane w trakcie hipnoterapii muszą zostać zaakceptowane przez pacjenta, w innym wypadku bowiem nie będzie mowy o ich skuteczności. Co więcej, jeszcze przed sesją obie strony uzgadniają treść sugestii, które będą przekazywane pacjentowi, a osoba poddająca się hipnoterapii może dowiedzieć się, na czym będzie polegało poszukiwanie ukrytych źródeł jej problemów i czy działanie takie rzeczywiście mogłoby stanowić źródło jej obaw.

Samo postawienie pacjenta w stan hipnozy nie ma właściwości leczniczych, osoba poddająca się sesji może więc, co najwyżej, czuć się bardziej wypoczęta niż miało to miejsce do tej pory. Dopiero wykorzystanie wiedzy psychologicznej hipnoterapeuty jest w stanie doprowadzić do odnalezienia źródeł problemów pacjenta i przyczynić się do ich rozwiązania.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top