Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Świerzb

Świerzb jest chorobą zakaźną, którą wywołuje świerzbowiec ludzki, a więc pasożyt składający jaja, wykluwający się i żerujący w skórze człowieka. Choroba ta jest bardzo nieprzyjemna, powoduje bowiem niezwykle uciążliwe objawy. Dolegliwość dotyczy w większości przypadków osób młodych, które zarażają się świerzbem poprzez bezpośredni kontakt fizyczny z innymi osobami chorymi. Rzadszym sposobem zakażenia może być kontakt pośredni, poprzez używanie tych samych rzeczy, gdyż świerzbowiec odcięty od żywiciela nie jest w stanie przeżyć zbyt długo.

świerzbowiec

Objawy choroby

Do najbardziej charakterystycznych objawów działalności świerzbowca zalicza się przede wszystkim czerwoną wysypkę oraz bardzo uciążliwy świąd, który nasila się wraz ze wzrostem temperatury, na przykład podczas gorącej kąpieli. W przypadku świerzbu pojawiają się tak zwane przeczosy, czyli typowe dla tej choroby liniowe ubytki pojawiające się w skórze na skutek drążenia przez świerzbowce mikrotuneli pod naskórkiem. Zdiagnozowanie tej choroby nie jest trudne. Wystarczy bowiem, że lekarz zdrapie skórę w miejscu, w którym podejrzewane jest zakażenie, a zobaczy tam charakterystyczne przeczosy, pojawiające się w przypadku świerzbu. Przeczosy może dostrzec także osoba chora, gdyż swędzenie ciała jest na tyle uporczywe, że trudno powstrzymać się od drapania, podczas którego dochodzi do przebijania warstwy skóry, pod którą znajdują się pasożyty oraz ich larwy. Pojawiające się w trakcie świerzbu zaczerwienienie oraz zaróżowienie skóry nie jest objawem charakterystycznym jedynie dla tej choroby, gdyż wiele stanów zapalnych oraz alergicznych skóry prowadzi do jej czerwonego zabarwienia. Przykładem może być tutaj między innymi atopowe zapalenie skóry.

Należy szczególnie pamiętać o tym, że w norkach świerzbowców mogą pozostawać odchody roztoczy, których w żadnym wypadku nie wolno dotykać, gdyż łatwo tym sposobem doprowadzić do wtórnej infekcji bakteryjnej, a w konsekwencji, nawet do zatrucia. Ważne jest zatem, aby w miarę możliwości ograniczyć drapanie i rozdrapywanie swędzących miejsc. Uciążliwe objawy najlepiej neutralizować za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych kremów oraz maści.

Leczenie choroby

Na rynku dostępna jest szeroka gama leków przeciwpasożytniczych, które bardzo dobrze radzą sobie ze skutkami działalności świerzbowca ludzkiego. Do leków tych zalicza się przede wszystkim lindad, malation, czy sześciochlorek gamma benzenu. Warto jednak podkreślić, że u niektórych pacjentów mogą one wywołać podrażnienie skóry lub nawet doprowadzić do uszkodzenia nerwów. W takich przypadkach zaleca się zatem stosowanie łagodniejszych leków, które zawierają permetrynę. Są to leki dostępne w postaci kremów oraz maści, którymi należy smarować całe ciało od szyi w dół, a następnie pozostawić na ciele przez co najmniej 24 godziny i po upływie tego czasu zmyć wodą. Skuteczne okażą się także maści zawierające kortykosteroidy, stosowane miejscowo, dwa razy dziennie.

O świerzbie przeczytasz więcej na stronie: http://www.swierzb.net.pl

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top