Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Przezierność karkowa (ang. nuchal translucency, NT)

Mierzona jest odległość między tkanką podskórną płodu a skórą na wysokości karku. Badanie przezierności karkowej jest jednym z ważniejszych badań w pierwszym trymestrze ciąży. Jest badaniem nieinwazyjnym, zupełnie bezbolesnym i bezpiecznym.

Po co?

Jeżeli przyszła mama chce wiedzieć, czy istnieje ryzyko, że dzidziuś, którego nosi, może posiadać wady genetyczne, powinna wykonać właśnie to badanie przesiewowe. Jest ono rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że każda przyszła mama powinna się mu poddać. Badanie to jest bezpłatne (refundowane przez NFZ) dla kobiet, które ukończyły 35. rok życia. Pozostałe ciężarne mogą wykonać je odpłatnie zarówno w placówkach publicznych jak i gabinetach prywatnych (koszt około 100-200 zł). Na jego podstawie można dosyć precyzyjnie określić, czy u dziecka może wystąpić ryzyko takich wad jak zespół Downa, Edwardsa czy Turnera. Dzięki temu badaniu wykrywa się ok. 3/4 przypadków zespołu Downa.

Kiedy i jak?

Jest to badanie USG przeprowadzane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jeżeli wykonamy to badanie wcześniej lub później, będzie ono niewiarygodne. Ocena NT powinna być dokonywana przez lekarza, który wcześniej został odpowiednio przeszkolony (najlepiej, gdy posiada certyfikat Fundacji Medycyny Płodowej; w Polsce takich lekarzy jest około 50). Ponadto lekarz powinien pracować na wysokiej klasy sprzęcie wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie komputerowe. Badanie polega na przezbrzusznym USG, podczas którego zostają zmierzone:

  • przezierność karkowa (NT),
  • długość ciemieniowo – rdzeniowa (CRL), która powinna wynosić 45-84 mm,
  • obecność lub brak kości nosowej (NB).

Najlepiej, jeżeli podczas badania płód znajduje się w pozycjo strzałkowej, w swobodnym ułożeniu (złe ułożenie może zafałszować wynik badania). Pomiar NT może również być nieprawidłowy w sytuacji, gdy płód owinięty jest pępowiną. Lekarz, po zmierzeniu tych trzech parametrów, jest w stanie określić liczbowo możliwość wystąpienia wad wrodzonych. Wartość przezierności karkowej nie powinna przekraczać 2,5 mm. Jeżeli wynik jest podwyższony, traktowany jest jako nieprawidłowy, a przyszłej mamie mogą zostać zaproponowane inne badania prenatalne, tym razem inwazyjne. Chodzi o amniopunkcję, która może zweryfikować wynik USG. Amniopunkcja wykonywana jest wówczas między 15. a 19. tygodniem ciąży. Kolejne badania (jeżeli amniopunkcja nie potwierdzi wady genetycznej) to echo serca oraz szczegółowe USG w 20. tygodniu ciąży. Podwyższone wartości NT mogą bowiem być sygnałem wad serca u płodu.

Wyniki

Norma to 2,5 mm. Jeżeli NT wynosi 3mm, ryzyko wystąpienia wad genetycznych wzrasta trzykrotnie, przy NT wynoszącym 4mm mamy do czynienia z osiemnastokrotnym wzrostem ryzyka, przy NT równym 5mm – ryzyko wzrasta 28 razy, natomiast przy NT powyżej 5mm mamy do czynienia z 36-krotnym wzrostem ryzyka.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top