Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 08:58:24

Lampy bezcieniowe

Właściwe oświetlenie jest bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu zabiegów wykonywanych u pacjentów w jamie ustnej w gabinecie stomatologicznym. Dlatego przy wyborze lampy bezcieniowej, która znajduje zastosowanie w takim przypadku, należy wziąć pod uwagę jej właściwości i cechy. Jaką lampę medyczną warto wybrać?

Czym są lampy bezcieniowe?

Lampy bezcieniowe to głównie lampy medyczne, które pełnią ważną funkcję w gabinetach lekarskich i zabiegowych wszelkiego rodzaju. To one oświetlają pole pracy dla lekarzy, pielęgniarek i higienistek. Brak właściwego oświetlenia bezcieniowego stwarza ryzyko postawienia błędnej diagnozy lub przeprowadzenia zabiegu czy operacji w nieprawidłowy sposób, ze szkodą dla pacjenta.

lampa medyczna

Czynniki wyboru lampy medycznej

Przy zakupie lampy medycznej, bezcieniowej należy zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry, do których zaliczyć trzeba:

  • natężenie światła,
  • współczynnik odwzorowania barw (Ra i R9),
  • temperaturę barwową,
  • zastosowane źródło światło,
  • sposób mocowania lampy,
  • regulację natężenia światła,
  • bezcieniowość,
  • wgłębność światła.

Najistotniejszym parametrem przy doborze lampy medycznej bezcieniowej będzie natężenie światła. Musimy wiedzieć, że każde źródło światła emituje określoną jego ilość, tj. strumień światła liczony w lumenach - Lm. Z kolei w zależności od stopnia przetworzenia światła oraz odległości danego źródła światła od oświetlanej płaszczyzny, można mówić o jego natężeniu, tj. Lux.

Lampy medyczne LED czy lampy zabiegowe LED powinny mieć wysoką liczbę Luxów, które odpowiadają na pytanie, jaka jest wartość natężenia światła w odległości 1 m. W takiej odległości z reguły lampy wykorzystywane są do pracy w gabinetach stomatologicznych.

Dla wygody pracy stomatologa ważna jest temperatura barwowa, czyli sposób oceny światła widzialnego, stosowany przy oświetleniu. Mierzona jest ona w stopniach Kelvina (K) i jest to temperatura, do której należy ogrzać ciało doskonale czarne, aby móc uzyskać pożądaną barwę. Temperatury wyższe - powyżej 5000 K oznaczają kolory chłodne, a w granicach 2700-3000 K - kolory ciepłe. Temperatura barwowa lampy medycznej bezcieniowej ma bezpośredni wpływ na uzyskanie najlepszego współczynnika odwzorowania barw. Przyjmuje się, że lampy zabiegowe powinny mieć współczynnik temperatury barwowej pomiędzy 4000 a 4500 K.

Lampa do gabinetu stomatologicznego bezcieniowa powinna mieć też właściwy współczynnik odwzorowania barw. Ra jest współczynnikiem oddawania barw, informującym, jak otaczające nas barwy będą odwzorowane, jeśli skierowane zostanie na nie światło z danego źródła. Skala wynosi od 0 do 100, a dobra lampa medyczna bezcieniowa powinna mieć współczynnik Ra powyżej 90. Ważny będzie też szczegółowy współczynnik odwzorowania barwy czerwonej R9, który także powinien być jak najwyższy.

Równie ważnym czynnikiem wyboru lampy medycznej jest zastosowane źródło światła. Obecnie coraz częściej stosowane są lampy zabiegowe LED, czyli z lampami diodowymi, które przewyższają wielokrotnie jakością lampy halogenowe i xenonowe.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top