Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Zanokcica

Zanokcica, znana też pod łacińską nazwą paronychia, to jedna z chorób, które mogą zaatakować nasze paznokcie. To ropne zapalenie wału paznokciowego może zaatakować zarówno paznokcie u rąk, jak i u nóg, za jej pojawienie się zazwyczaj odpowiadają przy tym bakterie (przede wszystkim gronkowiec złocisty).

Informacje ogólne

Lekarze zajmujący się zanokcicą zazwyczaj mówią o dwóch jej rodzajach różniących się między sobą przede wszystkim z uwagi na swój przebieg i intensywność objawów. Zanokcica ostra charakteryzuje się dużym dynamizmem, zanokcica przewlekła natomiast rozwija się wolniej, posiada jednak wszystkie te konsekwencje, z jakimi należy się liczyć również przy ostrej formie tej choroby. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku już zaobserwowanie u siebie pierwszych objawów choroby powinno skłonić nas do złożenia wizyty lekarzowi.

W poszukiwaniu przyczyn

Zarażenie się zanokcicą nie jest wcale trudne, może do niego dojść bowiem w trakcie trwania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich, jak manicure. Do choroby może doprowadzić również uszkodzenie paznokcia oraz uraz opuszka palca. Chorobę zazwyczaj utożsamia się z nieumiejętnie przeprowadzonym zabiegiem manicure i pedicure, sprzyja jej jednak również brak poszanowania dla zasad higieny. Niekiedy choroba jest również skutkiem ubocznym grzybicy paznokci oraz problemów z wrastającymi paznokciami.

Objawy

Pierwszym objawem świadczącym o powstaniu i rozwoju choroby jest zaczerwienienie wału paznokciowego, któremu niekiedy towarzyszy również niewielka bolesność. Brak reakcji sprawia, że objawy te przybierają na sile, pacjent obserwuje zaś u siebie również obrzęk tkanki potwierdzający, że zakażenie się rozwija. Kolejnym sygnałem wysyłanym przez organizm jest pojawienie się coraz bardziej widocznego i niezwykle bolesnego pęcherzyka wypełnionego ropą. W tym przypadku nie ma już żadnej alternatywy dla wizyty u lekarza zwłaszcza, że zanokcica, której się nie leczy nie musi wcale ograniczać się do wału paznokciowego obejmując również macierz paznokcia i położone pod nią tkanki. Nieleczona choroba jest niezwykle bolesna, należy przy tym do schorzeń, które nie należą do miłych dla oka.

Leczenie

Wizyta u lekarza zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, po którym często jest on wysyłany na badanie laboratoryjne. Jego wykonanie jest konieczne przede wszystkim dlatego, że w trakcie leczenia duże znaczenie ma to, czy chorobę wywołują bakterie, wirusy, czy też grzyby. W przypadku zakażenia bakteryjnego leczenie rozpoczyna się od nacięcia i drenażu pęcherzyka. Po oczyszczeniu go z ropy choremu podaje się antybiotyk, który ma nie tylko oczyścić zakażone miejsce z bakterii, ale również przeciwdziałać ich ewentualnym kolejnym atakom. W przypadku zakażenia wirusowego leczenie zazwyczaj ogranicza się do stosowania środków farmakologicznych, tak w jednym, jak i w drugim przypadku należy przy tym liczyć się z tym, że może być to leczenie długotrwałe. Same leki mogą być podawane nie tylko doustnie, ale i miejscowo, każdorazowo jest to bowiem uzależnione od stopnia zaawansowania choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Każda terapia ma przy tym indywidualny charakter.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

iwa
Nie wiem czy wiecie, ale właśnie zanokcica jest spowodowana wrastajacymi paznokciami. Niestety rowniez mnie to dopadlo. Jezeli chcecie dowiedziec sie czegos wiecej o tej chorobie, to polecam ten artykul http://wrastajacypaznokiec.pl/zanokcica-leczenie/. Tu jest dokładnie opisane jak wyleczyć tę chorobę.
8 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top