Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Polineuropatia

Polineuropatia znana też jako zespół obwodowy to stan uszkodzenia nerwów obwodowych. Może mieć wiele przyczyn, a choć jej objawy bywają wyjątkowo nieprzyjemne w istotny sposób obniżając jakość życia pacjenta, schorzenie może być leczone, a działania podejmowane przez lekarzy przynoszą coraz bardziej zadawalające rezultaty.

Przyczyny polineuropatii

Nie istnieje jedna przyczyna polineuropatii, schorzenie to znane jest bowiem właśnie z tego, że do uszkodzenia nerwów obwodowych może dojść na wiele sposobów. Wśród przyczyn polineuropatii najczęściej wymienia się choroby zakaźne, cukrzycę i alkoholizm, lekarze często wspominają jednak również o: złym wpływie toksyn i niedoboru witaminy B12, chorobach autoimmunologicznych, a także o uwarunkowaniach genetycznych, które powinny uczulać pacjenta na to, że znajduje się w grupie ryzyka.

Objawy polineuropatii

Rozpoznanie schorzenia następuje zazwyczaj po zaobserwowaniu przez pacjenta niepokojących objawów, z którymi nie miał do czynienia wcześniej. Najbardziej odczuwalne są zaburzenia ruchowe, w tym zwłaszcza niestabilny chód oraz problemy motoryczne, choroba objawia się jednak również poprzez zaburzenia czuciowe (tu niepokoi nie tylko dostrzeżenie pierwszych zmian, ale i wrażenie, że zmiany te szybko postępują). Pacjenci mogą zmagać się również z objawami nie pasującymi do żadnej z dwóch głównych grup (tu szczególnie często pojawia się zaburzenie funkcji zwieraczy), objawem alarmującym jest zaś również sucha lub wyjątkowo potliwa skóra.

Objawy polineuropatii są bardzo niejednoznaczne i często mogą być mylnie utożsamiane z innymi schorzeniami, rozpoznanie problemu bywa więc zadaniem bardzo skomplikowanym.

Rodzaje polineuropatii

Polineuropatia to schorzenie złożone, nie zawsze prowadzi bowiem wyłącznie do uszkodzenia nerwów obwodowych. Pojawia się przy tym przy szeregu innych chorób przyjmując postaci różniące się między sobą. Stosunkowo najczęściej mamy do czynienia z polineuropatią cukrzycową i alkoholową, medycyna zna jednak również polineuropatyczne choroby dziedziczne, polineuropatię toksyczną (będącą jedną z konsekwencji zatrucia materiałami o działaniu toksycznym, takimi, jak choćby arsen), czy też polineuropatię ciążową. Walka z objawami typowymi dla polineuropatii w każdym przypadku musi być połączona z próbą eliminacji wiodącego schorzenia.

Leczenie

Polineuropatia to zjawisko pojawiające się na ogół w otoczeniu szeregu innych dolegliwości, leczenie wspomnianej choroby nie jest więc możliwe, jeżeli nie uporamy się z nimi. Zazwyczaj już odpowiednie leczenie właściwej choroby (częste sprawdzanie poziomu cukru we krwi przez cukrzyków, rezygnacja z nadużywania alkoholu przy polineuropatii połączonej z chorobą alkoholową) przynosi oczekiwane rezultaty, nie zaleca się więc stosowania leków, które zapobiegałyby samej polineuropatii. Niekiedy obawy choroby bywają jednak uciążliwe, a ich bolesność wpływa na pogorszenie się ogólnej kondycji pacjenta. W takim przypadku zaleca się podawanie mu leków przeciwbólowych, które nie rozwiązują problemów związanych z uszkodzeniem nerwów obwodowych, ale przyczyniają się do tego, że wspomniane problemy są mniej dotkliwe z punktu widzenia pacjenta. Każdy pacjent jest leczony w indywidualny sposób, każdy musi też pamiętać o tym, że lekceważenie zaleceń wystosowanych przez lekarza będzie wiązało się z nasileniem się objawów chorobowych.

Profilaktyka

Pacjenci zmagający się z problemem polineuropatii (zwłaszcza cukrzycowej i alkoholowej) powinni pozostawać pod stałą kontrolą lekarza. Walka z chorobą nie ogranicza się jednak do monitorowania ich stanu zdrowia i reagowania na odstępstwa od normy. Chorym podaje się również witaminy (w tym zwłaszcza uczestniczące w metabolizmie cukrów witaminy z grupy B), preparaty, których zadanie polega na usprawnieniu krążenia obwodowego, a niekiedy również hormony kory nadnerczy., Stymulacji krążenia obwodowego mogą służyć też masaże, a w dalszej kolejności – odpowiednio dobrane ćwiczenia gimnastyczne. Zmiany nigdy nie następują natychmiast, wielu pacjentów mówi jednak o poprawie swojego stanu zdrowia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top