Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 12:00:17

Chirurgia stomatologiczna kiedyś i dzisiaj - w czym pomaga chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog kojarzył nam się kiedyś ze specjalistą od wyrywania zębów. Niektórzy nadal przeświadczeni są, że trafiają do tego lekarza tylko w ostateczności i z wymienionej wyżej konieczności. I w pewnym sensie mają rację, tyle że ostateczność nie musi oznaczać ekstrakcji zęba.

chirurg stomatolog

Nie tylko usuwanie

Specjalista chirurgii stomatologicznej wkracza w leczenie zębów i innych chorób w obszarze jamy ustnej, gdy lekarz stomatolog nie ma już nic więcej do zaoferowania i nie może pomóc pacjentowi. Dzięki rozwojowi chirurgii stomatologicznej, lekarz o tej specjalności przestał być specjalistą do “spraw przegranych”, a stał się specjalistą od ratowania trudnych przypadków.

- Resekcja korzenia, hemisekcja czy radektomia zęba albo sterowana odbudowa kości, to nazwy zabiegów, które nie jednemu pacjentowi przywróciły uśmiech na twarzy i uratowały zęby przed ekstrakcją. A to tylko kilka procedur w szerokim wachlarzu rozwiązań, jakie niesie współczesna chirurgia stomatologiczna - podkreśla chirurg stomatolog Beata Świątkowska.

W ramach leczenia możemy podnieść dno zatoki lub wykonać plastykę podłoża kostnego. Chirurg stomatolog wykonuje też zabiegi przygotowujące do implantacji czy protetyki. - Na samym końcu tej listy znajduje się ekstrakcja zębów i dotyczy najczęściej zębów mądrości, chociaż są przypadki, jak na przykład zęby zatrzymane, że nie da się tego zabiegu uniknąć - dodaje specjalistka z Krakowa.

Chirurg nie tylko od zębów

W zakres chirurgii stomatologicznej wchodzą również zabiegi z pogranicza laryngologii czy chirurgii twarzowo szczękowej. Jeśli specjalista chirurgii stomatologicznej posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, może zajmować się leczeniem takich schorzeń, jak nowotwory jamy ustnej, choroby gruczołów ślinowych, stawów skroniowo- żuchwowych czy zespołów bólowych twarzoczaszki.

Chirurg stomatolog również zajmie się terapią ortopedyczną złamań zębów, przeprowadzi zabiegi na zatoce szczękowej, może również specjalizować się w wszczepianiu implantów pod korony czy protezy zębowe. Z pewnością warto wspomnieć również o zabiegach periodontologicznych, których celem jest leczenie chorób lub korekta nieprawidłowości w okolicach dziąsła i błony śluzowej jamy ustnej, które również wykonuje chirurg. W ich ramach periochirurgia zajmuje się na przykład poszerzaniem dziąsła, gingiwoplastyką czy regeneracją tkanek przyzębia.

Nie taki chirurg straszny

A już chirurg stomatolog zupełnie jest niegroźny. Zabiegi chirurgiczne wykonywane w znieczuleniu są zupełnie bezbolesne. Jeśli lekarz stosuje odpowiednie rozwiązania, na przykład system The Wand, również podanie znieczulenia miejscowego umknie naszej uwadze. Preparat znieczulający podawany jest stopniowo, nie rozpycha tkanek. Znieczulane jest tylko miejsce poddawane zabiegowi.

Jeśli nadal boimy się spotkania z chirurgiem, możemy skorzystać z analgosedacji, która jest połączeniem tradycyjnej narkozy ze znieczuleniem miejscowym. Pacjent - oprócz leków przeciwbólowych - otrzymuje również leki uspokajające i nie jest do końca świadomy tego, co się dzieje. Z drugiej strony pozostaje w kontakcie z lekarzem. Wszystko dzieje się pod okiem anestezjologa i jest zupełnie bezpieczne.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top