Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Skala Apgar

Czym jest skala Apgar?

Skala Apgar stosowana jest do oceny stanu noworodka zaraz po porodzie. Została wprowadzona do standardów w neonatologii i pediatrii w 1953 roku przez amerykańską lekarkę Virginię Apgar. Przez wiele lat umożliwiała dokonanie trafnego rozpoznania kondycji dziecka, jednak współcześnie, wobec lepszych metod diagnostycznych, jej wartość prognostyczna jest niewielka. Noworodka bada się pod kątem pięciu parametrów, których wynik punktowany jest od 0 do 2. Maksymalnie dziecko może uzyskać 10 punktów, co świadczy o jego dobrym stanie, minimalnym wynikiem jest 0, związane z ciężką zamartwicą.

Procedura badania

Pediatra dokonuje oceny minimum dwukrotnie w 1. i 5. minucie życia lub 3. i 10. Nigdy jednak nie bada dziecka przed upływem pierwszej minuty. Wyjątkiem są sytuacje, gdy noworodek wymaga resuscytacji, którą należy podjąć niezwłocznie, nie czekając na ocenę i bez względu na jej wynik. Standardy są zależne od ośrodka, a wybrany model stosowany jest następnie wobec każdego dziecka, by otrzymywać uśrednione i wiarygodne wyniki. Skala Apgar obejmuje pięć wskaźników, są nimi kolor skóry, tętno, reakcja na bodźce, napięcie mięśni i oddychanie. Aby ułatwić zapamiętanie poszczególnych parametrów dziesięć lat po wprowadzeniu skali utworzono w języku angielskim akronim.

Wynik badania

Stan noworodka, który otrzymał od 7 do 10 punktów, oceniany jest jako dobry, przy czym wartości niższe – 7 i 8 – mogą świadczyć o zmęczeniu porodem. Wynik poniżej 6 punktów świadczy o zamartwicy, dla przedziału 6–4 jest to zamartwica średniego stopnia, dla 3–0 ciężkiego. Noworodek z zamartwicą średniego stopnia jest siny, ma słabe napięcie mięśniowe i spowolnioną akcję życiową, noworodek z ciężka zamartwicą wymaga natychmiastowej resuscytacji, gdyż jego stan jest bardzo poważny. Niska punktacja utrzymująca się w kolejnych minutach po porodzie jest dowodem na przebyte niedotlenienie wewnątrzmaciczne, a dziecko może być narażone na dziecięce porażenie mózgowe. Ze względu na to, że skala jest subiektywna i nieprecyzyjna, nie zauważa się silnej korelacji między jej wynikiem a późniejszym rozwojem dziecka.