Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Test PAPPA

Każda kobieta w ciąży martwi się o to, że jej przebieg może nie być prawidłowy, a w związku z tym pozornie zdrowemu płodowi może grozić niebezpieczeństwo. Skuteczna walka z tymi obawami jest możliwa przede wszystkim wówczas, gdy ciężarna regularnie kontaktuje się z prowadzącym ją ginekologiem, informuje go o swoich wątpliwościach i stosuje się do jego zaleceń. Niekiedy warto jednak również poddać się badaniom, które mogą pomóc w ocenie stanu zdrowia płodu i wskazać na zagrożenia, których nie jest w stanie dostrzec ginekolog. Jednym z takich badań jest test PAPP-A.

Podstawowe informacje

Test PAPPA wykonuje się zazwyczaj pomiędzy dziesiątym, a czternastym tygodniem ciąży, a więc wówczas, gdy rozwój płodu nie jest jeszcze zaawansowany. Jego celem jest przede wszystkim zdiagnozowanie lub wykluczenie u płodu zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau, zalecany jest przy tym kobietom w każdym wieku, wspomniane choroby nie są bowiem, wbrew powszechnemu przekonaniu, przypisane starszym ciężarnym. Sama idea testu zakłada ocenę biochemicznych parametrów krwi matki oraz parametrów ultrasonograficznych płodu, właśnie na tej podstawie możliwe jest bowiem wczesne zdiagnozowanie licznych poważnych chorób genetycznych. Argumentem przemawiającym za poddaniem się testowi PAPPA jest przede wszystkim wysoki stopień jego czułości. Najnowsze dane mówią o tym, że badanie przesiewowe w ciąży pozwala wykryć dziewięć na dziesięć chorych płodów, mamy więc do czynienia z testem o bardzo dużej skuteczności.

Jak przebiega badanie?

Testowi PAPPA należy poddać się pomiędzy dziesiątym, a czternastym tygodniem ciąży, wtedy bowiem jego wyniki będą najbardziej wiarygodne. W ciągu jednego dnia pobierana jest próbka krwi ciężarnej oraz wykonywane jest badanie USG ciąży pozwalające na określenie jej wieku. Analizie podlega zarówno ultrasonograficzny pomiar warstwy płynu w obrębie tkanki podskórnej szyi płodu, jak i poziom białka ciążowego A i wolnej podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej. Samo badanie powinno być wykonane w specjalistycznym laboratorium, przed jego wykonaniem warto więc zapoznać się z opiniami na temat jednostki badawczej, której chcemy zaufać. Oczekiwanie na wynik testu może trwać do dwóch tygodni, zdecydowana większość laboratoriów poleca przy tym możliwość zapoznania z nim pacjentki za pośrednictwem poczty internetowej lub wiadomości SMS, co pozwala na znacząca oszczędność czasu. Do testu nie trzeba przy tym przygotowywać się w jakiś szczególny sposób.

Jak interpretować wyniki testu PAPPA?

Test PAPPA może przynieść wynik ujemny zwany też prawidłowym oraz dodatni, który często definiowany jest jako nieprawidłowy. Ujemny wynik testu oznacza, że ryzyko wystąpienia zespołu Downa u płodu jest niewielkie, a wykonywanie dodatkowych badań inwazyjnych przez kobietę w ciąży nie jest zalecane. Owszem, nawet ujemny wynik testu PAPPA nie wyklucza choroby w stu procentach, sugeruje jednak, że poważniejsze jest ryzyko utraty ciąży w następstwie wykonywania dodatkowych badań niż ryzyko wystąpienia schorzenia, którego tak obawiają się rodzice. Z kolei wynik dodatni sugeruje, że ciężarna znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, wykluczenie lub potwierdzenie wystąpienia zespołu Downa u płodu jest zaś możliwe przede wszystkim wówczas, gdy podda się ona dodatkowym badaniom. Wyniki testu zawsze powinno interpretować się wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę, to bowiem on jest osobą najbardziej kompetentną w tym zakresie i to on jest w stanie udzielić wskazówek dotyczących dalszego postępowania.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top