Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Hiperprolaktynemia

Hiperprolaktynemia to choroba związana z podwyższonym stężeniem prolaktyny we krwi. Prolaktyna to hormon peptydowy, występujący w organizmie każdego człowieka. Kobieta w ciąży oraz karmiąca piersią przechodzi przez okres tak zwanej fizjologicznej hiperprolaktynemii. Choroba związana z podwyższonym stężeniem prolaktyny we krwi, niezwiązana z ciążą oraz karmieniem, powoduje szereg, charakterystycznych objawów. Prawidłowe stężenie prolaktyny wynosi poniżej 20 mg/l w przypadku kobiet oraz poniżej 15 mg/l w przypadku mężczyzn. Jeżeli stężenie tego hormonu jest większe, mowa wówczas o chorobie, jaką jest hiperprolaktynemia. W zależności od tego, jak bardzo podwyższone jest stężenie prolaktyny, występować mogą różnego rodzaju objawy.

Objawy hiperprolaktynemii

Jeżeli stężenie prolaktyny osiąga próg 50 mg/l, z reguły nie występują żadne objawy hiperprolaktynemii. Choroba też nie wymaga wówczas żadnego leczenia. Wyjątek stanowią jedynie problemy z zajściem w ciążę. Eliminuje się wówczas wszystkie możliwe przyczyny niepłodności. Jeżeli stężenie prolaktyny we krwi wynosi od 50 do 150 mg/l, zaczynają się pojawiać zauważalne objawy. W przypadku kobiet jednym z pierwszych objawów jest wówczas zaburzenie miesiączkowania. Objawia się to przede wszystkim nieregularnymi krwawieniami i plamieniami. Niekiedy pojawia się także niedobór hormonów płciowych po owulacji, co skutkuje tym, że do owulacji nie dochodzi w ogóle. Jest to poważny problem w przypadku, kiedy kobieta stara się o dziecko. W przypadku stężenia prolaktyny przekraczającego wartość 150-200 mg/l charakterystycznym objawem jest zatrzymanie miesiączkowania. Bardzo często pojawia się również inny objaw, taki jak mlekotok. Ponadto, może także dojść do pewnych, łagodnych zmian w piersiach, określanych jako zmiany dysplastyczne.

Przyczyny nadmiaru prolaktyny

Jedną z najczęściej występujących przyczyn nadmiaru stężenia prolaktyny są gruczolaki przysadki, które wydzielają ten hormon. Gruczolaki te określane są jako tak zwane prolactinoma. Inną przyczyną mogą być również zaburzenia hormonalne, głównie niedoczynność tarczycy. Nierzadkim powodem hiperprolaktynemii są również przyjmowane leki, głównie neuroleptyczne. Poziom prolaktyny jest za wysoki również w przypadku niewydolności nerek oraz niewydolności wątroby. Do hiperprolaktynemii może ponadto doprowadzić silny stres oraz zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Więcej prolaktyny pojawia się także w trakcie snu, podczas stymulacji brodawek sutkowych oraz po stosunku płciowym.

Leczenie hiperprolaktynemii

Głównym celem leczenia jest przede wszystkim usunięcie przyczyny hiperprolaktynemii. Ponadto konieczna jest także normalizacja poziomu hormonu oraz związane z tym przywrócenie odpowiedniego funkcjonowania układu rozrodczego. W większości przypadków skuteczne okazuje się zastosowanie odpowiedniej farmakologii. Leczenie operacyjne wskazane jest wówczas, kiedy guzy oporne są na leki. Hiperprolaktynemia to dość poważny problem kliniczny, którego rozpoznanie oraz leczenie w głównej mierze zależne jest od tego, jak szybko pacjent zgłosi się do lekarza.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top