Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Euthyrox

Euthyrox Nieprawidłowa praca tarczycy to dolegliwość, która może dotyczyć nawet 5% populacji, przy czym stwierdza się ją 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Problemy mogą być związane z nadczynnością lub niedoczynnością tego organu.

Życie osób z niedoczynnością tarczycy znacznie traci na jakości ponieważ często odczuwają oni nieustającą senność i zmęczenie. Nawet po długim śnie mają problemy z przebudzeniem, a w trakcie dnia mają problemy z koncentracją. Z tego powodu często są postrzegani jako osoby leniwe, co w ich przypadku mija się z prawdą. W niedoczynności tarczycy zwalnia przemiana materii więc chorzy szybko tyją i nawet mimo stosowania diet nie tracą na wadze.

Tymczasem zdiagnozowanie choroby jest bardzo proste a leczenie choć dożywotnie nie jest skomplikowane i może pomóc odzyskać radość życia. Podejrzewając u siebie problemy z tarczycą wystarczy wykonać badanie poziomu TSH, skierowanie może wypisać lekarz lub możemy je zlecić sami za niską opłatą – koszt to z reguły poniżej 20 zł. Poziom TSH powyżej normy świadczy o niedoczynności tarczycy i oznacza konieczność leczenia. W terapii niedoczynności tarczycy często stosuje się lek Euthyrox, zawierający syntetyczny hormon tarczycy – lewotyroksynę. Lek występuje w wielu dawkach i to endokrynolog na podstawie wyników badań powinien określić właściwą ilość leku. Należy go przyjmować codziennie rano min. pół godziny przed posiłkiem. Ma to znaczenie dla prawidłowego wchłaniania się leku do organizmu i naszego późniejszego samopoczucia. Leczenia nie należy przerywać samemu i najczęściej musi ono trwać do końca życia. Koszty leczenia nie są wysokie ponieważ lek jest refundowany, a koszt jednego opakowania dla pacjenta to poniżej 10 zł. Ceny delikatnie różnią się między sobą w zależności od stosowanej dawki. Opakowania zawierają 50 lub 100 szt., a dziennie z reguły należy zażywać jedną tabletkę. Istnieją leki zastępcze dla Euthyroxu, ale to Euthyrox jest wygodniejszy w stosowaniu ze względu na duże zróżnicowanie dawek, od 25 mcg do 200 mcg, dzięki czemu łatwiej jest dobrać właściwą ilość leku.

Skutki uboczne

Euthyrox rzadko wywołuje skutki uboczne i najczęściej występują one w pierwszym okresie stosowania leku. Może on wywołać kołatanie serca, zaburzenia snu, uczucie niepokoju, nadmierne wypadanie włosów. Jeżeli objawy nie ustępują po kilku dniach może to oznaczać, że nieprawidłowo dobrano dawkę leku i należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Dodatkowo lek może powodować zmiany poziomu cukru we krwi, dlatego osoby chore na cukrzycę powinny często monitorować jego stan. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest tak jak w przypadku innych leków, nadwrażliwość na któryś jego składnik. Należy też zachować ostrożność stosując lek przy nadciśnieniu, cukrzycy i z innymi lekami np. przeciwzakrzepowymi.

Właściwe przyjmowanie leku pozwala na całkowite ustąpienie objawów choroby i znacząco podnosi jakość życia chorego. Osoba chora na niedoczynność tarczycy powinna pozostawać pod stałą kontrolą endokrynologa. Co pół roku należy sprawdzać poziom TSH i udać się na wizytę do lekarza.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Barbara Kopeć
Czy lek może podnosić poziom cukru we krwi. Jestem diabetykiem typu 1od 16 lat od 10 miesięcy przyjmuję euthyrox 50 pół godz. przed posiłkiem. Dodam, że poziom cukru przed śniadaniem zawsze mieścił się w przedziale pomiędzy 75 a 90. Od kiedy przyjmuje euthyrox poziom cukru naczto wzrósł i wynosi 135 a 165. Planując ciążę są to wartości które nie sprzyjające. Co mogę zrobić? Czy to jest spowodowane lekiem euthyro
7 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top