Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 21:41:31

Schorzenia prostaty — wstydliwy problem wielu mężczyzn

Po 50. roku życia w męskim organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które wywierają znaczący wpływ na pracę prostaty. Pojawiają się problemy z oddawaniem moczu oraz z jego nietrzymaniem, co dla niemal każdego mężczyzny jest wstydliwą dolegliwością. Dowiedz się, jakie są najczęstsze schorzenia prostaty oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić.

zatroskany mężczyzna

Czym jest prostata?

Mimo powszechnego dostępu do informacji, o samej prostacie nadal wiemy zbyt mało. Zapewne wielu mężczyzn słysząc to słowo, czuje strach, ponieważ uważa, że jest to choroba. Otóż nic bardziej mylnego, prostata inaczej zwana gruczołem krokowym jest jednym z narządów mięśniowo-gruczołowych. Stanowi element układu moczowo-płciowego, a co ciekawe rośnie przez całe życie.

Kształt prostaty porównuje się często do orzecha włoskiego, gdyż przypomina spłaszczony stożek. Jej badanie wykonuje się przez odbytnicę, a to wszystko za sprawą umiejscowienia tego gruczołu. Prostata znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym, a jego przeciwległa ściana przywiera do przedniej ściany odbytu. W jej wnętrzu znajduje się cewka moczowa, dlatego przerost tego gruczołu może powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Prostata jest najważniejszym elementem męskiego układu płciowego. Odpowiada za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki, tworząc spermę. Pełni również funkcje odżywcze.

Objawy problemów z prostatą

Problemy z prostatą najczęściej spowodowane są jej rozrostem. Zmaga się z nimi aż 40% mężczyzn do 60 roku życia i blisko 90% mężczyzn do 85 roku życia. Statystyki te mogą być jednak zaniżone, gdyż wielu panów wstydzi się tej przypadłości i rezygnuje z wizyt u lekarza. Jak widać, schorzenia prostaty są dość częstym zjawiskiem, dlatego warto badać się regularnie, aby odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie farmakologiczne, bądź w ostateczności operacyjne.

Do najczęściej spotykanych dolegliwości związanych ze schorzeniami prostaty należą:

  • Częstsze oddawanie moczu,
  • Trudność w powstrzymaniu oddania moczu,
  • Gwałtowne parcie na mocz,
  • Strumień pojawiający się dopiero po dłuższej chwili,
  • Słabszy lub słabnący pod koniec strumień moczu,
  • Uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
  • Wydłużenie czasu oddawania moczu,
  • Nietrzymanie moczu,
  • Oddawanie moczu w nocy,
  • Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
  • Sporadyczne występowanie krwi w moczu i spermie.

Mężczyźni najbardziej wstydzą się braku kontroli nad wstrzymywaniem moczu, a tymczasem aż 1 na 4 mężczyzn po 40. roku życia zmaga się z tą dolegliwością. Problem jest powszechny, a jednocześnie bardzo niepokojący, ponieważ zaledwie odsetek z nich konsultuje swój problem z lekarzem i decyduje się na użycie produktów na nietrzymanie moczu. Przy dolegliwościach tego typu doskonałym rozwiązaniem jest urologiczna wkładka dla mężczyzny. Jest ona niezwykle wygodna, a przede wszystkim dyskretna.

Najczęstsze schorzenia prostaty

Problemy z prostatą nie zawsze muszą oznaczać nowotwór. Choroby gruczołu krokowego zwykle nie mają aż tak groźnego podłoża, jednak to nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z wizyt u lekarza. Z biegiem czasu wymienione objawy świadczące o schorzeniu prostaty nasilają się i może dojść nawet do całkowitego zatrzymania moczu,. Najczęściej występującymi schorzeniami prostaty są:

Przerost prostaty
Prostata jest gruczołem rosnącym. Proces ten jest długotrwały i łatwy do zauważenia przy bacznym obserwowaniu swojego ciała. Przy powiększonej prostacie pojawiają się problemy z oddawaniem moczu.

Zapalenie prostaty
Niezwykle często występujące schorzenie. Zapalenie prostaty nie jest zależne od wieku mężczyzny, ponieważ nie wiąże się ze zmianami hormonalnymi, a z bakteriami i drobnoustrojami. Najczęstszym objawem jest silny ból przy oddawaniu moczu.

Rak prostaty
Niekiedy zdarza się, że rozrost prostaty spowodowany jest namnażaniem się komórek rakowych. Najczęściej jest to nowotwór złośliwy, a jego przyczyna nie została jeszcze poznana. Spekuluje się, że duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne. U osób po 80. roku życia ryzyko wystąpienia raka prostaty wynosi aż 60%.

Tekst opracowany dzięki sklepowi medycznemu – Opatrunek.eu

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top