Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 08:16:30

Artroskopia kolana - na czym polega i jak długo trwa powrót do zdrowia?

Artroskopia jest to nowoczesna, małoinwazyjna metoda diagnostyczno-terapeutyczna, stosowana w Europie od lat 70 ubiegłego wieku. Zabiegi artroskopii diagnostycznej i artroskopii operacyjnej wykonywane są  za pomocą sztywnej odmiany endoskopu nazwanej artroskopem. Wziernikowanie umożliwia lekarzowi obejrzenie w czasie rzeczywistym wnętrza stawu, ocenę jego struktur i przeprowadzenie niezbędnych procedur medycznych. Nowoczesny artroskop to cienka sztywna rurka o średnicy ok. 4 mm zbudowana na bazie światłowodu. Zamontowany układ optyczny umożliwia   bezpośrednią obserwację struktur stawu pod różnymi kątami i wykonanie za pomocą  wprowadzonych mikronarzędzi chirurgicznych koniecznych zabiegów wewnątrzstawowych.

zabieg kolana

Artroskopia w nowoczesnej medycynie

Artroskopia ze względu na małą inwazyjność i szerokie możliwości zastosowania rozwija się bardzo szybko i obecnie metodą tą można leczyć prawie wszystkie stawy. Warunkiem jest odpowiednio wyszkolona kadra i zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny.  

Uznany autorytet w dziedzinie artroskopii, dr Łukasz Luboiński ordynator Carolina Medical Center, wykonawca kilkuset operacji w ciągu roku, wykładowca na licznych międzynarodowych kursach teoretycznych i praktycznych, szkolący lekarzy z rekonstrukcyjnych technik artroskopowych stwierdza że: 

"Przy pomocy artroskopu potrafimy diagnozować i leczyć 90 proc. stawów w ciele człowieka: wszystkie stawy stopy, staw skokowy, kolano, stawy palców, stawy dłoni, nadgarstek, łokieć, staw ramienny, biodrowy... Ten ostatni jest najtrudniejszy technicznie. Położony jest bowiem najgłębiej w naszym organizmie, znajduje się 10-15 cm od powierzchni skóry, a co więcej jest bardzo zwarty. Aby włożyć tam narzędzie, należy staw biodrowy najpierw rozciągnąć, co wymaga dobrego instrumentarium, odpowiedniego stołu chirurgicznego, tzw. wyciągów.

Artroskopia kolana - na czym polega?

Pierwsze artroskopie wykonane zostały na stawie kolanowym. Zabieg jest małoinwazyjny co bezpośrednio wpływa na znaczące ograniczenie krwawienia, ilość powikłań i okres pobytu w szpitalu. W odróżnieniu od tradycyjnych, otwartych metod operacyjnych lekarz wykonuje kilka niewielkich nacięć punktowych, przez które wprowadza minikamerę i specjalistyczne narzędzia chirurgiczne. Lekarz ogląda staw od środka, na ekranie komputera w dużej rozdzielczości, ma możliwość pobrania próbek płynu stawowego i fragmentów tkanek do dalszych badań. W trakcie zabiegu staw jest przepłukiwany i naprawiane są jego uszkodzone struktury. Blizny pooperacyjne są niewielkie i mało widoczne. Pomimo ograniczonej inwazyjności artroskopia jest zabiegiem chirurgicznym i wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Wskazaniami do zabiegu artroskopii są urazy i kontuzje kolana, problemy ze stabilnością stawu, reumatoidalne zapalenie stawu, dolegliwości bólowe, nowotwory i obecność ciał obcych w kolanie. Powikłania po artroskopii występują znacznie rzadziej niż po operacjach wykonanych metodą tradycyjną. 

 

Rehabilitacja po zabiegu jest konieczna i trwa od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy. Powrót do pełnej aktywności po artroskopii zależy od indywidualnych możliwości i potrzeb pacjenta od  zajmuje przeważnie 6-12 tygodni.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top