Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 19:17:58

Świadczenie chorobowe a rozliczenie PIT za 2017 rok

Każdego roku, wielu pracujących Polaków korzysta z wypłacanych im przez ZUS świadczeń zdrowotnych. Popularne „chorobowe”, otrzymujemy niezależnie od tego, czy pracujemy na etacie, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą (oczywiście pod warunkiem opłacania odpowiednich składek ZUS). Wiele osób zastanawia się, jak zakwalifikować przychód pochodzący ze świadczenia chorobowego w rocznej deklaracji ZUS. Dowiedz się jak rozliczyć świadczenie zdrowotne i jakie obowiązki względem podatnika ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

oszczędności

Chorobowe trzeba rozliczyć

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu, kto regularnie opłaca pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W 2018 roku wynosi ona 319,94 zł, co w stosunku do roku poprzedniego oznacza podwyżkę o ponad 20 zł. Opłacając pełną składkę zdrowotną, mamy prawo do wypłaty zasiłku chorobowego, pod warunkiem przekazania do ZUS zwolnienia lekarskiego, potwierdzającego naszą niezdolność do pracy. Należy pamiętać, że pieniądze, jakie otrzymamy z tytułu tego świadczenia, również stanowią nasz dochód, dlatego podobnie jak przychody z pracy lub usług świadczonych osobiście, należy ująć je w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zasiłek chorobowy jako przychód z innych źródeł

Jeśli w 2017 roku pobieraliśmy zasiłek chorobowy, ZUS zobowiązany jest przesłać nam informację PIT-11A, zawierzającą wszelkie niezbędne dane odnośnie wypłaconego świadczenia. Zasiłek chorobowy należy rozliczyć jako przychód z innych źródeł.

Osoby, które rozliczają się z fiskusem przez internet, mogą liczyć na szczegółowe objaśnienia i podpowiedzi, udzielane im przez program do rozliczania PIT. Z elektronicznej formy rozliczenia korzysta coraz większa liczba podatników, nie tylko z uwagi na łatwą obsługę programów i możliwość uzyskania szczegółowych informacji o sposobie wypełniania PIT-ów. Przede wszystkim wysyłka PIT przez internet to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy, a jeśli przysługuje nam zwrot podatku, rozliczenie online znacznie przyspieszy wypłatę pieniędzy.

Rozliczanie PIT 2017 – jak zrobić to online?

Zatem jak rozliczyć się przez internet za 2017 rok? Jedynym czego potrzebujemy, jest komputer i dostęp do internetu. Program do rozliczania PIT możemy pobrać np. ze strony https://www.pitax.pl/pity-2017/. Aplikacja przeprowadzi nas przez cały proces wypełniania zeznania podatkowego. Program pomoże wybrać właściwy formularz, sprawdzi błędy, wyśle PIT do urzędu skarbowego, generując urzędowe poświadczenie odbioru, co jest równoznaczne z otrzymaniem pisemnego potwierdzenia złożenia PIT przez urząd skarbowy.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top