Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 08:15:31

Jesteś w ciąży? Ćwicz mięśnie Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla mają niebagatelne znaczenie w czasie ciąży, porodu i połogu. To mniej bolesne przyjście dziecka na świat, unikanie problemów z pęcherzem i większa radość z seksu. A ponieważ ich wykonywanie jest łatwe, nieuciążliwe i nie męczy, warto dowiedzieć się, jak wyglądają ćwiczenia Kegla. Przykłady, jak prawidłowo należy je robić, znajdziecie w kolejnych akapitach.

panie z brzuszkiem

Trening mięśni? Ale po co?

Mięśnie Kegla to inna nazwa mięśni dna miednicy oraz krocza. Odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ podtrzymują macicę i sprawują nadzór nad pęcherzem. Dlaczego są istotne zwłaszcza w czasie ciąży i porodu? Zarówno ciąża, jak i poród doprowadzają do rozluźnienia oraz zwiotczenia mięśni. Wzrasta ryzyko urazów. Kobieta, która regularnie pracuje nad swoimi mięśniami, będzie miała lżejszy poród. Jej mięśnie są bardziej elastyczne. Maluch rodzi się z mniejszym wysiłkiem. Przyszła mama, która zadba o swoje mięśnie Kegla, może liczyć na to, że podczas porodu nie dojdzie do pęknięcia krocza. Może nawet okazać się, że jakiekolwiek nacięcie nie będzie konieczne i główka dziecka przejdzie przez drogi rodne bez problemu (tu liczy się także umiejętność rozluźniania krocza). Ogólnie ciąża jest okresem, w którym należy być ostrożnym, jeżeli chodzi o uprawianie sportu i rozmaite ćwiczenia. Przy czym do trenowania mięśni Kegla niepotrzebny jest jakikolwiek wysiłek fizyczny. Tak naprawdę istnieje tylko jedno zastrzeżenie. Jeżeli ciąża jest zagrożona i istnieje ryzyko wcześniejszego porodu, ćwiczenia Kegla, tak jak i wiele innych czynności, są niewskazane. Trzeba się po prostu oszczędzać.

Wykonywanie ćwiczeń Kegla zaleca się także już po przyjściu dziecka na świat. Wówczas trening pomoże kobiecie szybciej wrócić do normy i uchroni ją na przykład przed zaparciami czy popuszczaniem moczu. Nie bez znaczenia jest również to, że ćwiczenia wpłyną korzystnie na doznania seksualne oraz odczuwanie przez świeżo upieczoną mamę orgazmu. Trening można zacząć szybko, kiedy tylko minie pierwsza doba po rozwiązaniu. O ile oczywiście kobieta cieszy się dobrym samopoczuciem. I tu specjaliści zalecają kontynuowanie ćwiczeń przynajmniej przez dwa miesiące po porodzie. Ogólnie warto zacząć trening możliwie najszybciej, ponieważ zauważalne, pozytywne efekty dostrzeżemy najszybciej po kilku miesiącach.

Na czym polegają ćwiczenia Kegla? Przykłady

Kiedy już wiemy, jakie korzyści przynoszą ćwiczenia, ustalmy, jak wygląda ich prawidłowe wykonywanie. Jeżeli chodzi o ćwiczenia Kegla, przykłady, w jaki sposób należy je robić, różnią się formą, ale opierają na tych samych ruchach. Krótko mówiąc, chodzi o spinanie mięśni macicy, zaciskanie mięśni pochwy i odbytu na dosłownie kilka sekund (możemy policzyć do trzech – tyle wystarczy). Inaczej wyjaśniając: napinamy i jednocześnie zaciskamy zwieracze odbytu, cewki moczowej oraz wejście do pochwy. Po tym czasie rozluźniamy mięśnie. Z wydechem zaciskamy mięśnie, a z wdechem je rozluźniamy. Zaczynamy od pięciu powtórzeń w krótkich odstępach czasu. Naszym celem jest dwadzieścia pięć powtórzeń, do których dochodzimy systematycznie, począwszy od trzech serii każdego dnia. Dzięki temu mięśnie mogą stopniowo wzmacniać się, a sam trening jest efektywny. Ćwiczenia mięśni Kegla są o tyle dobrym rozwiązaniem, że można zajmować się nimi podczas codziennych zajęć, w pracy, samochodzie. Mamy do wyboru pozycję stojącą, siedzącą, leżącą (na plecach, z kolanami w niewielkim rozkroku). Nie potrzebujemy specjalnych przyrządów, sportowego ubrania, a nawet koca. Uważajmy tylko, żeby w trakcie ich wykonywania mięśnie brzucha nie były napięte. Co tu dużo mówić? Spróbuj i przekonaj się sama, jak komfortowo dzięki tym ćwiczeniom możesz się poczuć!

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top