Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Leczenie zaćmy a wpływ na komfort widzenia

Zaćma jest schorzeniem oczu charakteryzującym się postępującym ograniczeniem przejrzystości soczewki, a w konsekwencji utratą ostrości widzenia. Mimo iż jest to choroba bezbolesna, w zdecydowany sposób pogarsza komfort życia, dlatego warto poddać się leczeniu jak najwcześniej.

Choroba ta, popularnie zwana też kataraktą (z łac. cataracta), stanowi naturalny element procesu starzenia się; w przeważającej części przypadłość ta dotyczy osób starszych, nie licząc wrodzonej odmiany schorzenia.

badanie wzroku

Rodzaje zaćmy

Biorąc pod uwagę źródło zmian, zaćma może być:

 • wrodzona, będąca wynikiem zakażenia płodu np. wirusem różyczki, opryszczki lub półpaśca,
 • wtórna, stanowiąca następstwo takich schorzeń jak cukrzyca, stany zapalne, urazy lub patologiczne zmiany w obrębie gałki ocznej,
 • nabyta, będąca konsekwencją zmian zwyrodnieniowych towarzyszących procesowi starzenia.

Najpowszechniejszym rodzajem zaćmy, stanowiącym niemal 99% przypadków, jest zaćma nabyta.

Najczęściej występującymi typami zaćmy są:

 • zaćma jądrowa – jej przyczyną jest proces starzenia się i złuszczania komórek, powoduje to jej zmętnienie i utratę przejrzystości,
 • zaćma korowa, spowodowana nadmiernym twardnieniem kory soczewki,
 • zaćma podtorebkowa tylna – jest to najrzadziej występujący typ schorzenia, charakteryzujący się osadzaniem złogów w tylnym biegunie soczewki (źródło: http://www.odzyskajwzrok.pl/what-causes-cataracts.aspx).

Objawy i wpływ zaćmy na komfort życia

Zaćma jest schorzeniem, które rozwija się zwykle powoli i bezboleśnie. Stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia jest często niedostrzegalne lub bagatelizowane przez pacjentów. W początkowej fazie nieostre widzenie występuje na obrzeżach i stopniowo obejmuje całe pole widzenia; obraz u osoby z zaćmą często przypomina widok zza półprzezroczystej szyby lub nieostre, „rozmazane” zdjęcie. Przykładem tego, jak widzą osoby z tym schorzeniem, jest twórczość malarzy impresjonistów takich jak Claude Monet. Sposób, w jaki tworzył, nie był artystycznym zabiegiem, manierą, lecz rzeczywistym postrzeganiem otaczającego świata przez artystę dotkniętego zaawansowaną zaćmą (źródło: http://www.akademia-nauki.eu/pedagogika/242-inne-czynniki-mogace-wplywac-na-zmiane-sposobu-postrzegania-swiata-zacma-zwyrodnienie-plamki-zoltej-i-inne-choroby-oczu#.VOS0NOaG8uM).

Objawami zaćmy mogą też być:

 • nadwrażliwość na światło,
 • widzenie podwójnych konturów,
 • zaburzenia w określeniu odległości,
 • nieostrość widzenia niezależnie od odległości,
 • zaburzenia w percepcji barw.

U osób z zaćmą następuje zdecydowanie pogorszenie się komfortu życia. Mają one problemy z czytaniem, rozpoznawaniem szczegółów przedmiotów, oceną odległości. Zaćma, szczególnie zaawansowana, może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a także wykonywanie np. pracy zawodowej wymagającej precyzji (źródło: http://zacma.info/objawy-zacmy.php).

Leczenie zaćmy

Osoby dotknięte zaćmą nie są skazane na dyskomfort i konieczność zmagania się z postępującą chorobą. Schorzenie to z bardzo dobrym skutkiem można leczyć poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego ambulatoryjnie. Polega on na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną, dobraną indywidualnie do każdego pacjenta. Starą soczewkę poddaje się fakoemulsyfikacji, czyli rozbiciu przy użyciu ultradźwięków. Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny i wykonywany zwykle przy znieczuleniu miejscowym. Więcej informacji na temat leczenia zaćmy można uzyskać na stronie www.kalmedica.com.pl. Zaletą tak wykonanego zabiegu jest czas jego trwania – zwykle kilkanaście minut – a także to, że pacjent nie wymaga po nim hospitalizacji. Okres rekonwalescencji jest niedługi; zwykle powrót do aktywności zawodowej trwa od 2 tygodni (w przypadku wykonywania pracy biurowej) do 2 miesięcy (w przypadku pracy fizycznej).

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top