Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:58:54

Jak dbać o aparat słuchowy?

Właściwa dbałość oraz postępowanie zgodne z zasadami skutecznej, codziennej pielęgnacji, stanowią podstawę prawidłowego i długowiecznego funkcjonowania aparatu słuchowego. Dowiedz się jak dbać o aparat słuchowy i jakie czynności pielęgnacyjne wykonywać, aby cieszyć się doskonałą jakością słuchu przez wiele długich lat.

aparat słuchowy

Zdrowy słuch naszym skarbem

Technologia budowy aparatów słuchowych w ostatnich latach mocno się zmieniła. Zmienił się również sam wygląd tych niezbędnych osobom z wadami słuchu urządzeń. Współczesne aparaty słuchowe stały się mniejsze, bardziej dyskretne, często wręcz niezauważalne. Nie trzeba dodawać, że dzięki temu, znacznie wzrósł komfort ich użytkowania. Osoby, dla których noszenie aparatu było niewygodne lub wstydliwe, mogą odetchnąć z ulgą – produkowane obecnie wzmacniacze słuchu pozwalają im nie tylko dobrze słyszeć, ale również znacznie bardziej komfortowo egzystować w codziennym świecie.

Jak dział aparat słuchowy i jak o niego dbać?

Podstawowym zadaniem aparatu słuchowego, działającego niczym swoisty wzmacniacz dźwięku, jest stymulacja komórek słuchowych do bardziej wydajnego działania. Tylko tyle i aż tyle. Dzięki temu, osoby o pogorszonych parametrach słuchu, mogą znacznie wyraźniej słyszeć poszczególne dźwięki i precyzyjnie wyłapywać istotne komunikaty w codziennym, wszechogarniającym je gwarze. Znacznie ułatwia to komunikację i sprzyja nawiązywaniu relacji, pozwalając osobom niedosłyszącym funkcjonować tak samo, jak tym, którzy posiadają w pełni zdrowy słuch.

Aby jednak aparat słuchowy działał w sposób trwały i niezawodny przez kilka lat (zwykle tyle wynosi okres jego sprawności, gwarantowany przez producenta), niezbędne jest wykonywanie regularnych czynności pielęgnacyjnych i konserwacja aparatu. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że urządzenie codziennie narażone jest na działanie wilgoci, woskowiny, zalegającego naskórka i innych zanieczyszczeń, które w sposób całkowicie naturalny trafiają do naszych uszu, lub są przez nie wytwarzane. Dostępne na rynku akcesoria do aparatów słuchowych, takie jak specjalistyczny płyn do mycia czy kabina higroskopijna do suszenia, pozwalają na skuteczne i łatwe czyszczenie aparatu, bez konieczności demontażu jakichkolwiek podzespołów. Możemy również zainwestować w specjalne elektroniczne zestawy czyszczące, choć wówczas trzeba liczyć się z wydaniem kilkuset złotych.

Higiena to podstawa

Niezależnie od mechanicznego czyszczenia aparatu, każdy jego użytkownik powinien pamiętać o regularnej higienie uszu, przede wszystkim zaś o usuwaniu nadmiaru woskowiny i zalegającego, złuszczonego naskórka. Dobry rozwiązanie będą regularne wizyty u laryngologa, który wykona czyszczenie przewodu słuchowego w sposób bezpieczny i profesjonalny.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top