Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:38

Sześciolatek do szkoły czy jeszcze do przedszkola?

W ostatnim czasie w Polsce rozgorzała dyskusja, czy dzieci w wieku sześciu lat powinny pójść już do pierwszej klasy szkoły podstawowej, czy też powinny kontynuować naukę w przedszkolu. Dotychczas rodzice mogli wybrać, co stanie się z ich pociechą. Od 2014 roku dzieci w tym wieku muszą iść do szkoły niezależnie od podjętej przez rodzica decyzji. „Odroczenie” obowiązku szkolnego można uzyskać wyłącznie na podstawie opinii psychologa.

przyszłość dziecka

Wizyta u psychologa

Dziecko powinno przejść badanie u psychologa, aby mógł on ocenić, czy w wieku 6 lat maluch jest już przygotowany do nauki w szkole czy jeszcze nie. Rodzice w tych wizytach upatrują możliwości odroczenia obowiązku szkolnego. Dlatego widoczne jest wzmożone nimi zainteresowanie. Na konsultacje w wielu państwowych placówkach zdrowia, w których za wizytę się nie płaci, niejednokrotnie trzeba czekać wiele tygodni. Jeśli rodzicom zależy na czasie i rzetelnej opinii psychologa już teraz, mogą zapisać się na wizytę do gabinetu prywatnego, ale będą musieli za nią zapłacić. Alternatywą jest skorzystanie z takiej konsultacji w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, ale należy mieć wykupioną polisę rodzinną obejmującą swoim zasięgiem również dzieci ubezpieczonych klientów. Takie ubezpieczenie zdrowotne oferuje na polskim rynku m.in. firma Signal Iduna.

Dzieci w ubezpieczeniu rodziców

Wiele firm ubezpieczeniowych prócz indywidualnych ubezpieczeń zdrowotnych, w których ze świadczeń medycznych w wybranych placówkach zdrowia może korzystać tylko osoba ubezpieczona, z którą podpisują stosowną umowę, oferuje również korzystne pakiety rodzinne. Składka na takie ubezpieczenie jest naturalnie wyższa niż w przypadku indywidualnej polisy, ale jeśli swoim zakresem obejmuje np. 3-4 osoby, jednostkowy koszt ubezpieczenia będzie niższy.

Należy sprawdzić, ile osób i na jakich warunkach może być objętych rodzinnym pakietem ubezpieczenia zdrowotnego w danej firmie ubezpieczeniowej. Mogą to być zwykle małżonkowie oraz dzieci – osoby fizyczne, dzieci biologiczne lub adoptowane, w wieku do 18 lat lub do 26. roku życia, o ile mają status studenta. Warto też sprawdzić w katalogu świadczeń gwarantowanych, do których z nich dziecko ubezpieczonego będzie miało prawo dzięki ubezpieczeniu zdrowotnym w pakiecie rodzinnym. Unikniemy dzięki temu ewentualnych przykrych niespodzianek.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top